site.btaВърховният съд на Индия отмени забрана на ислямските училища в щата Утар Прадеш
Върховният съд на Индия отмени разпоредба, която забраняваше ислямските училища в най-населения щат – Утар Прадеш, предаде Ройтерс.
През март съдът в град Аллахабад анулира закон от 2004 г., който регулираше функцията на учебните заведения, наречени „мадраса“ (медресе от турски език - бел. ред.) , с аргумента, че те нарушават конституционния принцип на секуларизма. Тогава съдът разпореди учениците да бъдат прехвърлени в обикновени училища.
Върховният съд обаче отхвърли решението на съда в Аллахабад и около 25 000 мюсюлмански училища ще могат да продължат да функционират. Това е облекчение за 2,7 милиона ученици и 10 000 учители. „Решението е съгласувано със задълженията на щата да осигури подходящо образование на децата“, заяви председателят на Върховния съд Д. Й. Чандрачуд.
Премиерът Нарендра Моди и неговата партия „Бхаратия Джаната“, която оглавява и местната власт в Утар Прадеш, трансформира стотици училища мадраса в обикновени училища както в този щат, така и в североизточния щат Асам. Мюсюлмани и правозащитни организации обвиняват „Бхаратия Джаната“ и съюзниците ѝ в насърчаване на антиислямски език на омразата, разрушаване на мюсюлманска собственост и др.
Моди и партията му отричат в Индия да има религиозна дискриминация и твърдят, че работят за развитието на всички общности.
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text