site.btaКакво следва след изборната загуба на управляващата партия в Ботсвана след близо 60 години управление
Опозиционната партия „Подкрепа за демократична промяна“ (ПДП) в Ботсвана спечели изборите, произведени миналата сряда, и получи 33 места в 61-местния парламент, предаде ДПА. Така партията измести за първи път в историята на страната управлявалата 58-години в южноафриканската държава Демократическа партия на Ботсвана (ДПБ).
ДПБ ще разполага само с четири депутатски места, съобщи избирателната комисия. Партията управляваше бившата британска колония, чиято икономика разчита на добив на диаманти и туризъм в дивата природа, от придобиването на независимост през 1966 година.
ДПБ, която управляваше една от най-богатите и стабилни африкански държави, ще отстъпи властта за първи път от близо шест десетилетия, посочва в. „Файненшъл таймс“.
В изявление от столицата Габороне 63-годишният президент Мокгветси Масиси призна съкрушителното поражение и каза, че ДПБ ще признае резултата от вота.
„Бих искал да поздравя опозицията за победата“, каза държавният глава пред медиите. „Сгрешихме в очите на хората“, призна той в коментар за изборната катастрофа на своя лагер, обременен от обвинения в корупция и вяла икономика, отбеляза Франс прес.
Масиси призова също поддръжниците на неговата партия да запазят спокойствие и заяви, че ще подкрепи „плавен преход преди встъпването в длъжност на следващия президент“, отбелязва „Файненшъл таймс“.
Наблюдателите очакваха, че партията ще запази властта си в голямата по площ страна с население едва два и половина милиона души.
Формацията, която има мнозинство в парламента, назначава и президента на страната. Малко след изявлението на Масиси, кандидатът на ПДП Дума Боко – 54-годишен адвокат и активист за правата на човека, завършил елитния Харвардски университет в САЩ, беше обявен за следващия президент от Върховния съд на Ботсвана. Той ще има петгодишен мандат.
В предизборната кампания Боко обеща създаване на работни места и увеличаване на минималната работна заплата и пенсиите.
Въпреки че Ботсвана, страна с БВП на глава от населението от над 7000 долара по пазарни цени, се смята за една от най-добре управляваните държави на континента, властта на Масиси беше разклатена от икономически спад и обвинения в корупция и лошо управление.
Намаляващото световно търсене на диаманти, които представляват четири пети от износа на страната и които бяха засегнати от конкуренцията на синтетичните диаманти, срина икономиката. Растежът на БВП през миналата година спадна до 2,7 процента от 5,5 процента през 2022 година. Най-малко един на всеки четирима души е безработен.
„Икономиката изпитва затруднения, отчасти защото експанзията на лабораторно произведените диаманти се отрази на цената на естествените диаманти“, казва Питър Фабрициус, консултант в базирания в Претория Институт за изследване на сигурността, цитиран от „Файненшъл таймс“. Ботсвана е хвалена за добро управление на диамантената индустрия и избягване на ресурсната обремененост чрез договаряне на добри сделки с компанията „Де Бирс“ (De Beers), която доминира в индустрията. Страната обаче се стреми да диверсифицира икономиката си.
Развитието на индустрията е в застой и в Ботсвана има висока безработица, отбелязва ДПА. Заедно с добива на диаманти, туризмът в дивата природа е основният източник за чуждестранни приходи в страната, в която се намират блатата Окаванго и най-голямата популация на слонове в Африка.
В предизборната си програма ПДП обещава да удвои темпа на икономически растеж в рамките на пет години, да създаде нов държавен фонд за Ботсвана и да развие износа отвъд диамантите.
По думите на Питър Фабрициус изборното поражение на управляващата в Ботсвана ДПБ е не изненада, а по-скоро тенденция. Според него ДПБ е поредната доминираща политическа партия в южната част на Африка, която губи терен напоследък. В Мозамбик управляващата Партия за освобождение „Фрелимо“ прибягна до широко разпространени манипулации, за да си осигури победа срещу възраждащия се опозиционен лидер Венансио Мондлан. В Република Южна Африка пък Африканският национален конгрес (АНК), който монополизира властта след провеждането на първите свободни избори през 1994 г., се срина до 40 процента от гласовете на изборите през май, което го принуди да сформира коалиция с идеологическия си съперник - Демократичния алианс.
„Изглежда, че става дума за един вид заразяване“, каза Фабрициус и допълни: „В много от тези страни се наблюдават икономически трудности, които са довели до влошаване на качеството на живот, което по-младото население не приема. Всяка страна окуражава промените в останалите.“
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text