ОБЗОР

site.btaКак дезинформацията влияе на латиноамериканската общност, могат ли Тръмп и Харис да се преборят за избирателите с арабски и полски произход

Как дезинформацията влияе на латиноамериканската общност, могат ли Тръмп и Харис да се преборят за избирателите с арабски и полски произход
Как дезинформацията влияе на латиноамериканската общност, могат ли Тръмп и Харис да се преборят за избирателите с арабски и полски произход
Бившият президент Доналд Тръмп се обръща към свои поддръжници в град Алънтаун в щата Пенсилвания на фона на видеоклип, изобразяващ съперничката му Камала Харис, 29 октомври 2024 г. Снимка: Steven M. Falk/The Philadelphia Inquirer via AP

Когато демократката Ядира Каравео спечели надпреварата да представлява новия Осми конгресен окръг на Колорадо в Камарата на представителите на САЩ през 2022 г., тя изтръгна победата си с най-малката разлика от всички демократи в страната. През ноември тази година Каравео е изправена пред още една оспорвана надпревара - такава, от която може да зависи баланса в Конгреса на САЩ, отбелязва в коментар за предстоящите на 5 ноември избори британският в. "Гардиън".

В окръг, в който близо 40 % от жителите се определят като испаноговорящи или латиноамериканци, общността им ще има решаващо значение за издигането на победителя. Битката за гласовете им се разиграва най-вече не по телевизията или в кметствата, а в социалните мрежи и по местното радио, посочва вестникът.

"(Латиноамериканските избиратели) слушат казаното в социалните мрежи и по радиото", заяви Сони Субиа, директор на щатските доброволци в Колорадо от Лигата на обединените латиноамерикански граждани, най-голямата и най-старата латиноамериканска организация в страната.

Осми конгресен окръг на Колорадо се простира от предградията на град Денвър, където избирателите симпатизират на демократите, до земеделските райони около град Грийли, където те са настроени по-благосклонно към републиканците. Каравео, педиатърка, чиито родители мексиканци са отгледали 4 деца в сегашния Осми конгресен окръг, изтъква усилията си за намаляване на разходите за здравеопазване и способността си да работи в различни сфери, за да представлява един от избирателните райони с колебаещи се гласоподаватели.

Нейният съперник републиканец в този район Гейб Евънс също е латиноамериканец. Евънс води своята кампания на базата на опита си като фермер, както и на опита си в правоприлагащите органи и армията, споделяйки как неговият дядо мексиканец е получил две Пурпурни сърца по време на Втората световна война.

В Осми конгресен окръг "хората не са просто едностранчиви", каза Анхел Мерлос, директор по стратегията в Колорадо на "Либре инишътив", консервативна организация, която мобилизира латиноамериканския вот около принципите на ограниченото по състав управление. "Трябва да се аргументирате защо искате техния глас", добави той.

В една толкова оспорвана надпревара битката за гласове може да бъде ожесточена, посочва в. "Гардиън". Групите за защита на правото на глас алармират за дезинформация, насочена срещу латиноамериканците в САЩ. През септември американското министерство на правосъдието се намеси в операциите на руски държавни медии за разпространение на дезинформация за общите избори сред американската аудитория, включително сред гражданите "от латиноамерикански произход".

Приблизително един на всеки петима латиноамериканци предпочита да получава новини от социалните мрежи, където дезинформацията е намерила благодатна почва, отбелязва британският вестник.

Ключът към силата на дезинформацията през 2024 г. е в това колко по-евтино и лесно е лъжите да се разпространяват чрез социалните платформи, които подсилват интересните материали, каза Лаура Зомер, главен изпълнителен директор и съосновател на "Фактчекеадо", испаноезична организация за проверка достоверността на фактите.

Испаноезичното радио понякога също е било източник на подвеждаща и неточна информация, като е повтаряло и подсилвало неверни твърдения, които се разпространяват в по-широката информационна среда, коментира в. "Гардиън". Почти половината от латиноамериканците слушат радио за новини, а имигрантите от латиноамерикански произход много по-често от родените в САЩ испаноговорящи казват, че научават новините предимно на испански език.

Проучване от 2024 г. на Института за дигитална демокрация на Северна и Южна Америка установи, че латиноамериканците не са непременно по-уязвими към дезинформация, отколкото останалата част от американците. Авторите обаче заключават, че има нужда от етнически компетентна информация, насочена особено към по-податливите етноси, включително латиноамериканците, които ползват преобладаващо испански език и научават новините най-вече от телевизията и от испаноезичните медии.

Дезинформацията използва "съдържание, което активира нашия гняв, оплакванията ни, а понякога ни дава и невероятна надежда", каза Зомер. Понякога целта е да се убеди някой в дадена лъжа, а понякога може да се посее също съмнение и недоверие или да се разделят хората. "Много пъти най-успешната дезинформация има елемент на истина и е извадена от контекста или има някакъв елемент на истина и е преувеличена", смята тя.

В някои случаи напрежението е между самите латиноамериканци, коментира в. "Гардиън". Мерлос каза, че  латиноамериканците се оплакват на организаторите на "Либре инишътив" от венецуелските имигранти, които според тях получават преференциално отношение от страна на правителството на САЩ. В обедната програма на радио Кей Ен Ар Ви в средата на октомври един слушател изрази разочарование от начина, по който властите на Денвър, подобно на тези в Чикаго и Ню Йорк, са използвали градските ресурси, за да помогнат на новопристигналите венецуелци.

"Ще се присъединя към Тръмп, въпреки че той не е някой, когото смятам за добър човек", каза слушателят, "но съм против партията на Байдън заради това, което направи на границата", заключи той.

Това може да е част от подвеждащ наратив, използващ пристигането на венецуелски имигранти за вбиване на клин между избирателите, отбелязва британският вестник. Зомер подчерта силата на "фрагментирането, разделянето между бели и латиноамериканци, но също и между самите испаноговорещи: Латиноамериканците, които живеят, работят, плащат данъци - и новите латиноамериканци".

Слушателите и гостите често са източник на подвеждащи и неточни твърдения, които се излъчват по местното радио. Изследване от 2021 г., което анализира дезинформацията по отношение на 6 януари по четири испаноезични радиостанции в Южна Флорида, установи, че водещите играят важна роля при определяне на контекста и коригиране на обаждащите се в ефир слушатели. Важно е също така радиостанциите да правят ясно разграничение между новинарските сегменти и предаванията, които излъчват мнения или коментари.

По радио Кей Ен Ар Ви водещият веднага се намеси и коригира споделено от слушател мнение, че южната граница е "отворена", като обясни, че венецуелците са получили политическо убежище заради кризата, която бушува в страната им, и заяви, че макар да има чувство за несправедливост, латиноамериканците не трябва да позволяват този въпрос да ги разделя.

За Зомер този конфликт е част от по-широк наратив от дезинформация, който на практика актуализира "голямата лъжа", или необоснованото твърдение, че изборите през 2020 г. са били откраднати, а за 2024 г. - че администрацията на Байдън е позволила отварянето на южната граница, така че имигрантите да могат да преминат и да гласуват на изборите, отбелязва в. "Гардиън".

"В този нов наратив от дезинформация няма как да се проверят фактите, защото те казват, че това ще се случи в бъдеще", добави тя пред вестника.

Когато беше президент, Доналд Тръмп се стремеше да забрани на граждани на 7 предимно мюсюлмански държави да влизат в САЩ. Неотдавна той застана рамо до рамо с израелския премиер и използва думата "палестинец" като обида, коментира агенция "Блумбърг".

И все пак той има известен успех в ухажването на американските избиратели от мюсюлмански и арабски произход в щата Мичиган, където се води оспорвана битка, стремейки се отново към Белия дом.

Тръмп получи през миналия уикенд подкрепата на Бил Бази, който е първият кмет мюсюлманин и американец от арабски произход на град Диърборн Хайтс и имам от района на Детройт. Това стана, след като по-рано през месеца друг кмет - Амер Галиб от град Хамтрамк, също го подкрепи.

"Ние като мюсюлмани заставаме на страната на бившия президент Тръмп, защото той обещава мир", каза имамът Белал Алзухири на предизборна проява в подкрепа на кандидата на републиканците за президент в предградие на Детройт в събота. "Подкрепяме Доналд Тръмп, защото той обеща да сложи край на войната в Близкия изток и в Украйна", добави той.

Подобна подкрепа за Тръмп подсказва каква е дълбочината и сложността на предизвикателството и за съперничката му Камала Харис сред американските избиратели от арабски произход, които са значителна избирателна група в щата Мичиган, където живеят повече от 300 000 души от Близкия изток или Северна Африка, отбелязва "Блумбърг". 

Това е също така и пример как външната политика се очертава като ключова за президентската надпревара в този щат. Освен арабско-американското и мюсюлманското население, в Мичиган живеят и над 100 000 възрастни евреи и почти 600 000 американци от полски произход, които също имат право на глас и изразяват опасения относно отношенията на Тръмп с руския президент Владимир Путин и какво може да означава това за Украйна и Полша, коментира агенцията.

Тези общности - и техните възгледи за конфликтите в чужбина - ще имат значение в двубоя, при който дори малки промени в подкрепата могат да наклонят везните на надпреварата. През 2020 г. президентът Джо Байдън спечели щата Мичиган с около 150 000 гласа, а през 2016 г. Тръмп победи там с по-малко от 11 000 гласа.

В последното социологическо проучване на "Блумбърг нюз" и "Морнинг кънсълт" Харис води с 3 пункта сред вероятните избиратели - преднина, която е в рамките на статистическата грешка.

Социологическите проучвания многократно определят икономиката, имиграцията и правото на жените на аборт като основни проблеми на избирателите в САЩ, включително и в щата Мичиган, а войните в ивицата Газа и Украйна са доста по-надолу в списъка с приоритети, отбелязва "Блумбърг".

Но в борбата за 15-те електорални гласа на щата Мичиган и двата предизборни щаба се опитват да гарантират, че геополитическите въпроси няма да им костват победата, заключава агенцията.

/ПТА/

news.modal.header

news.modal.text

Към 21:05 на 22.12.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация