site.btaРусия настъпва малко по малко и постепенно подкопава украинския боен дух
Напредъкът е ограничен, но постоянен. От няколко седмици руската армия напредва по няколко точки на украинския фронт и откъсва територии, което засилва съмненията в способността на Киев да обърне тенденцията.
Според анализ на Франс прес, базиран на данни от Американския институт за изследване на войната (ИИВ), от началото на октомври армията на президента Владимир Путин е напреднала с 478 квадратни километра на украинска територия. Това е най-големият месечен напредък на руската армия след първите седмици на войната.
"Русия е в настъпление през цялата година. Но изминалата седмица беше една от най-трудните, ако не и най-тежката за украинските въоръжени сили през този период", отбелязва опозиционният руски сайт "Медуза", който е забранен и блокиран на руска територия.
Данните на ИИВ не предполагат военен срив на Украйна. "По-притеснителното обаче е, че става въпрос за тенденция“, казва бившият френски полковник и военен историк Мишел Гоя.
"Ставаме свидетели на ускоряване на този процес с усещането, че той не може да бъде спрян", добавя той. Според него руската стратегия е за натиск навсякъде, през цялото време, в очакване нещата да се пропукат, разпаднат или сринат.
Почти всеки ден Москва отбелязва победа. "Нито едно селище не е от изключителна важност, но като цяло това е голям успех за руската армия", казва независимият руски военен анализатор Александър Храмчихин. По думите му руското настъпление, макар и не много бързо, показва все по-голямото влошаване (на ситуацията) в Украйна.
От 2022 г. Москва запазва превъзходството на своята артилерия. Въпреки западните санкции Русия превърна икономиката си във военна машина с подкрепата на предани съюзници, начело с Иран и Северна Корея.
"Руската военна промишленост произвежда повече оръжия, отколкото Украйна получава. Има и повече боеприпаси благодарение на своята промишленост, както и благодарения на Северна Корея“, казва Александър Храмчихин.
Според Мишел Гоя замразяването от Конгреса на американската помощ за Украйна в началото на годината значително е забавило доставките за Киев, докато в същото време в руските складове пристигнаха 3 милиона севернокорейски снаряда. А Москва е разработила система за насочване на бомби, които използва "с хиляди", уверява той, имайки предвид и около 1600 севернокорейски балистични ракети KN-02, паднали на украинска територия.
Неговата оценка е, че Русия е предприела нова тактика. Вместо да завладява градове квартал по квартал, руската армия сега опитва да ги задушава. "Принципът е да заплашва с обкръжаване вече създадени "джобове", от които украинските войски са принудени да се изтеглят, обяснява Мишел Гоя.
„Отказахме се да щурмуваме челно градове и села, където трябваше да се борим за всеки квадратен метър улица, за всяка къща“, съгласява се Александър Коц, военен журналист , който пише за "Комсомолская правда" – популярен всекидневник в Русия. В резултат "врагът може да бъде принуден да изтегли войските си и да го направи, пресичайки дълъг коридор, открит за обстрел."
Руското настъпление постепенно подкопава украинския боен дух. Киев се затруднява с набирането на нови военнослужещи. Дезорганизацията на армията и корупцията улесняват дезертьорството и отказа от постъпване на служба.
"Да победиш врага означава да убиеш надеждата му. Когато саможертвата на загиналите е безполезна, няма смисъл да се сражаваш повече", отбелязва Мишел Гоя.
Според френски военен служител, пожелал анонимност, правителството на Зеленски, което се сблъсква с умората от войната сред цивилното население, се мъчи да се мобилизира. Киев вчера обяви нова мобилизация на 160 000 души. Мобилизацията е свързана с опасенията от разполагане на севернокорейски войски, които ще се бият на страната на Русия, за да попълни редиците на армията до 85 процента.
Експерти отчитат, че ситуацията не е толкова тежка и подчертават много тежките загуби от руска страна. Иван Клишч от Международния център за отбрана и сигурност в Естония посочва, че при сегашните темпове на напредък Москва ще приключи с превземането на останалата част от Донбас за няколко месеца, но при изключително висока и вероятно непосилна цена.
В същото време Западът е нерешителен. Съюзниците на Украйна са разделени по отношение на "Плана за победа" на Володимир Зеленски, който трябваше да го постави в силна позиция за преговори. Освен това около президентските избори в САЩ също се създава несигурност.
"Украйна скоро ще осъзнае, че се нуждае от промяна на посоката и че в близко бъдеще да разчита изцяло на западните й партньори ще се превърне в контрапродуктивна стратегия“, казва Иван Клишч.
Според него разполагането на севернокорейски войници на фронта може да спеши действията Запада, но "все още не е ясно дали това ще засили западната подкрепа към Украйна или ще има само нови обещания. Предстои да видим".
(Превод от френски език: Атанаси Петров)
/ПГ/
news.modal.header
news.modal.text