site.btaЕП прие резолюция за укрепване на устойчивостта на Молдова срещу намеса от страна на Русия с оглед на предстоящите избори на 20 октомври
С 508 гласа „за“, 53 „против“ и 104 „въздържал се“ Европейският парламент прие днес резолюция за укрепване на устойчивостта на Молдова срещу намеса от страна на Русия с оглед на предстоящите избори за президент и конституционен референдум за интеграцията в ЕС, които ще се произведат на 20 октомври. Тя бе инициирана от румънския евродепутат Дан Барна и политическата група „Обнови Европа” (Renew Europe).
„Продължаващата руска намеса и опитите за дестабилизиране на политическата ситуация и изборния процес в Република Молдова трябва да спрат. Призоваваме ЕС и неговите държави членки да гарантират, че на страната е предоставена цялата необходима помощ за укрепване на нейните институционални механизми и на способността й да реагира на хибридни заплахи”, се казва в прессъобщение на „Обнови Европа”, изпратено и до редакцията на БТА.
„Правото да гласуваш и да определяш собствената си съдба е фундаментално европейско право, за което безброй хора храбро са се борили и са жертвали живота си на нашия континент. Резолюцията, приета днес, недвусмислено се противопоставя на руската агресия и усилията на Владимир Путин да упражнява контрол върху страните в Източна Европа”, посочва заместник-председателят на „Обнови Европа” Дан Барна, който ръководеше преговорите по резолюцията от името на групата.
От „Обнови Европа” призовават Съвета на ЕС да приеме допълнителни целеви списъци със санкции срещу лица и образувания, отговорни за подкопаване или заплаха за суверенитета и независимостта на Молдова.
В текста на резолюцията се посочват опитите на Русия да подкопава демократичните избори в други държави и да дестабилизира Молдова в опит да спре демократичния ѝ европейски курс.
„Службите за национална сигурност на Молдова обвиниха Русия, че подкрепя кампанията за гласуване с „против“ на предстоящия референдум и финансира с около 100 милиона евро проруски политически групи и разпространението на дезинформация в социалните мрежи, за да посее съмнение относно легитимността на изборния процес и да предизвика хаос”, е отбелязано още в текста на резолюцията. Цитира се и информация на украинските разузнавателни служби от 2023 г., според които Русия има план да извърши преврат и да свали молдовския президент Мая Санду.
/НС/
news.modal.header
news.modal.text