site.btaЗападни издания коментират новата вълна взривове на комуникационни устройства на членове на "Хизбула"
Нова вълна необичайни експлозии, насочени срещу членове на "Хизбула", избухнаха вчера в големите градове в Ливан, отнемайки живота на поне 20 души и ранявайки над 450, докато на този фон международни наблюдатели предупреждават, че нападения като това могат да представляват военно престъпление поради безразборния си характер, тъй като могат да доведат до невинни жертви, отбелязва "Гардиън".
Изданието коментира, че генералният секретар на ООН Антониу Гутериш е осъдил атаката и е допуснал, че тя, както и взривовете на пейджъри предишния ден, отново на членове на шиитското движение в Ливан, може да е само прелюдия към голяма израелска военна офанзива в съседната държава. Това предупреждение изглежда основателно на фона думите от вчера на израелския министър на отбраната Йоав Галант, който обяви при посещение във военновъздушна база, че израелската армия ще насочи усилията си от ивицата Газа към северната граница с Ливан, пише вестникът.
Вчерашното нападение срещу уоки-токита на бойци на "Хизбула" и това предния ден срещу пейджъри на членовете на групировката бяха извършени само ден след като съветникът в правителството на президента на САЩ Джо Байдън Еймъс Хохстийн се срещна с израелския премиер Бенямин Нетаняху и с Галант с цел успокояване на напрежението между Израел и ливанската шиитска групировка - след това Нетаняху обяви, че връщането на десетки хиляди израелци по домовете им в Северен Израел става една от основните задачи пред израелската армия. Всичко това са признаци, че може би Израел се готви за нова ескалация, коментира "Гардиън".
Коментаторът на друг британски вестник "Индипендънт" Шон О'Грейди пита в свой анализ какво би постигнал Израел с подобни атаки като тези в Ливан от последните дни и допълва, че освен краткотраен пиар ефект, останалите ползи са съмнителни, не на последно място защото те още повече ще амбицират "Хизбула" да си отмъсти на еврейската държава.
От това едва ли ще има полза за сигурността на израелския народ, посочва авторът.
"Дейли телеграф" коментира, че вчерашните нападения срещу уоки-токитата на членове на Хизбула са нагледен израз на пренасочването на стратегическия фокус на Израел от военни действия в Газа към такива по северната граница.
Това изместване на фокуса на север, плюс другата новина, обявена от Галант в същото му изявление от вчера, че започва "нова фаза" от войната в Близкия изток, със сигурност пораждат опасения, че може да предстои пълномащабна израелска офанзива срещу "Хизбула".
Експерти обаче предупреждават, че САЩ със сигурност ще бъдат против подобен сценарий, а и при него Израел би платил висока политическа цена, допълва "Дейли телеграф".
Ключовият въпрос относно израелските атаки срещу комуникационните устройства на Хизбула е защо всичко това се случва точно сега, коментира "Вашингтон пост".
Изданието отбелязва, че тези събития са озадачаващи и дори официалните лица не могат да разберат каква е причината да бъде избран сегашният момент.
А той е деликатен, тъй като в момента израелското правителство се намира в тежко положение от вътрешнополитическа гледна тока, а същевременно САЩ се опитват да предотвратят ново изостряне на напрежението в Близкия изток, този път около Ливан.
"Ню Йорк таймс" отбелязва, че при евентуална нова ескалация има опасност в региона да се стигне до още по-голям конфликт, нещо, което буди сериозни опасения зад океана, където според "Уолстрийт джърнъл" в Пентагона се опасяват, че може да избухне сухопътна война в Южен Ливан между "Хизбула" и Израел.
В тази връзка "Ню Йорк таймс" припомня, че още преди атаките от последните дни в международната общност витаеха сериозни страхове, че почти ежедневната размяна на удари между Израел и "Хизбула", започнала след избухването на войната в Газа, може да прерасне в широкомащабен конфликт, в който да бъде въвлечен и Иран.
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text