site.btaНАН: ЮНЕСКО се застъпва за включването на местното нематериално културно наследство в образованието на страните от Западна Африка
Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) подчерта значението на включването на нематериалното културно наследство в образователната система на Западна Африка за запазването му, предаде нигерийската новинарска агенция НАН.
Нематериалното културно наследство, известно още и като живо наследство, се предава от поколения и се пресъздава от неговите носители чрез взаимодействие с тяхната среда и история.
Абдурахаман Диало, представител на регионалния офис на ЮНЕСКО за Западна Африка и на централата на ЮНЕСКО в Нигерия, подчерта днес необходимостта програмите за нематериалното културно наследство да бъдат предавани и включени в образователни и културни системи.
Диало говори по време на провеждания в момента тридневен семинар на ЮНЕСКО на тема: „Споделяне на опит и добри практики в опазването на нематериалното културно наследство в Западна Африка“.
Той обясни, че семинарът ще повиши осведомеността относно нематериалното културно наследство в платформите за формално и неформално образование като мярка за защитата му в Западна Африка
Диало призова страните в региона да си сътрудничат, да споделят знания и да прилагат рамки за защита на нематериалното културно наследство, подчертавайки, че Гана, Нигерия и Гамбия са ратифицирали Конвенцията за нематериално културно наследство от 2003 г., докато Либерия и Сиера Леоне все още не са го направили.
В отделно интервю Нанаякара Рошан, специален съветник в Министерството на изкуствата, културата и креативната икономика на Нигерия, заяви, че министерството е решено да води в Африка по отношението на опазване на нематериалното културно наследство .
Министерството има за цел да въведе национална културна политика в подкрепа на проектите на културното наследство на различните общности в страната, а също да поддържа партньорство с ЮНЕСКО.
„Нигерия винаги е смятана за двигател на културата и ние сме фокусирани върху поддържането на партньорство с ЮНЕСКО като пазител на глобалната рамка на културното наследство“, заяви Рошан.
„За нас е от решаващо значение да гарантираме, че наистина сме достойни за тази титла във всички области на опазване и популяризиране на културата, тъй като говорим много за културното наследство. Следователно това събитие предоставя решаваща платформа за подпомагане на други страни, като същевременно се учим от техния опит и предизвикателства при опазването на нематериалното културно наследство“, допълни той.
(Тази новина се разпространява по споразумение между БТА и нигерийската агенция НАН)
/ПЙ/
news.modal.header
news.modal.text