site.btaТПС: Израелските болници се подготвят за война с "Хизбула" заради нарастването на напрежението
С нарастването на напрежението между Израел и "Хизбула" болниците в Галилея и околността се подготвят за разширяване на войната и за повече жертви, като укрепените зони, изкуственият интелект и проучванията от предишни войни предлагат сигурност и насоки, предаде израелската новинарска агенция ТПС.
"Извънредната ситуация е в нашето ДНК. От подземните ни съоръжения до усъвършенстваните системи за изкуствен интелект сме подготвени да се справим с най-лошото", заяви д-р Цви Шелег, заместник-генерален директор на медицинския център в Галилея. Намираща се на 9 километра от границата с Ливан, болницата е най-близкият медицински център на Израел до която и да било граница.
Болницата е първата в страната, която разработва обширни подземни съоръжения, за да осигури непрекъсната медицинска помощ по време на нападения. Те включват 450 защитени места за наблюдение, свързани с тунели, които позволяват безопасно придвижване и лечение. Спешното звено на болницата и други важни отделения са защитени, което позволява на персонала да продължи да работи дори по време на ракетни удари.
"Никой не е смятал, че ще се наложи да изградим подземни болнични заведения", обяснява Шелег. "Но бившият генерален директор Шаул каза: "Аз ще го построя". По време на Втората ливанска война през 2006 г. благодарение на това моят живот и животът на още 15 души беше спасен, тъй като прякото ракетно попадение, което порази отдела, щеше да застраши живота ни".
Освен това болницата използва съвременни технологии за рационализиране на работата и подобряване на ефективността. Системата Viz.AI използва изкуствен интелект за анализ на компютърни томографи, като ускорява вземането на важни медицински решения и намалява времето за реакция. По подобен начин системата за прием, изписване и амбулаторни грижи бързо идентифицира клинични ситуации в компютърните томографи, като повишава точността на медицинските реакции. "Тези технологии не само спасяват животи, но и гарантират, че можем да работим при най-трудните условия", каза Шелег.
За да се подготви за масови събития, болницата провежда редовни тренировки за аварийни ситуации и симулации, усъвършенствани през годините, за да се справят със сценарии от ракетни атаки до мащабни евакуации. В резултат на сътрудничеството с технологични компании са създадени специализирани модули за управление на травми и други критични области, които подобряват възможностите за реагиране при извънредни ситуации.
"Фактът, че от 7 октомври се укриваме в защитени помещения, ни позволи да се подготвим по най-добрия възможен начин. Различно е, когато наистина преживяваш реалността. Научават се много нови уроци", подчерта Шелег. В Хайфа здравният комплекс "Рамбам" черпи опит от миналото и проучванията от Втората ливанска война от 2006 г., за да подобри стратегиите си за готовност и грижа за пациентите.
"Получихме ценни сведения от Втората ливанска война. Проучванията ни изиграха решаваща роля, предложиха насоки и усъвършенстваха съществени аспекти в подхода ни за подкрепа на майките и укрепиха екипа ни за осигуряване на устойчиви грижи", заяви Михал Кранцлер, старша медицинска сестра на родилното и гинекологичното отделение.
В болницата има близо 400 раждания месечно. По време на война тя е готова да удвои този брой, тъй като се очаква родилките от северните градове да бъдат прехвърлени в района на Хайфа. Кранцлер отбеляза, че макар лечебното заведение все още да не се е преместило в защитените си зони, то може да го направи за няколко часа. Тази възможност го превръща в предпочитан избор за много бъдещи майки както от северните, така и от граничните с ивицата Газа общности, които търсят сигурна среда за раждане.
Проучване на родилните грижи в Рамбам по време на войната от 2006 г. разкрива повишени нива на стрес сред майките по време на нападенията, което подчертава решаващата роля на акушерките за оказване на подкрепа.
В отговор на това болницата предприе проактивни мерки, включително гореща телефонна линия и срещи чрез приложението “Зум“ за запитвания от страна на майките, клиника за емоционално реагиране за психологическа подкрепа и специализирани курсове на няколко езика. Социалните медии информират евакуираните общности за наличната помощ и дори за персонала се полагат грижи с помощта на алтернативни медицински способи като медитация, масаж и музикална терапия.
"Днес ние сме много квалифицирани и подготвени за дейност при екстремни обстоятелства. Защитената болница, оборудвана с инфраструктура, беше готова и подготвена веднага след началото на войната, като можеше да включва близо две хиляди легла", каза Кранцлер. "Въпреки че доста лекари, служители и медицински сестри бяха призовани за военна служба, ние намираме решения. Всички се включват. Това е в ДНК-то на екипа - да се мобилизираме за нашата мисия", добави тя.
"Твърдо вярвам, че опитът не може да бъде заменен. В кризисни моменти от съществено значение са психически силните хора - тези, които използват своите умения, мотивация, лидерство и устойчивост, за да се справят с дълбоката несигурност. Колкото повече човек се сблъсква с такива предизвикателства, толкова по-голям и по-въздействащ става неговият принос", каза Шелег.
Около 60 000 израелци, живеещи в северните общини, бяха принудени да се евакуират през октомври, когато терористичната групировка "Хизбула" започна ежедневни ракетни нападения и атаки с дронове. Лидерите на подкрепяната от Иран групировка казаха, че ще продължат нападенията, за да попречат на израелците да се върнат по домовете си. От 7 октомври насам при нападения на "Хизбула" са загинали 10 цивилни и 14 военнослужещи.
Израелски официални представители призовават "Хизбула" да бъде разоръжена и изведена от Южен Ливан в съответствие с Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН, която сложи край на Втората ливанска война от 2006 година.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТПС)
/СХТ/
news.modal.header
news.modal.text