site.btaСАЩ си остават най-големият доставчик на оръжия за Израел въпреки изострянето на тона заради военната операция в Газа
Съединените щати си остават най-големият доставчик на оръжия за Израел, въпреки че американският президент Джо Байдън отправи вчера най-острия си упрек към израелския премиер Бенямин Нетаняху от началото на военната операция в ивицата Газа преди близо половин година. Цялата реторика, която става все по-критична заради големия брой цивилни жертви в палестинската територия при израелската офанзива, предприета в отговор на нападението, извършено от ислямисткото движение "Хамас" на 7 октомври, не променя очевидната геополитическа реалност: Израел е най-близкият съюзник на САЩ в Близкия изток - един от най-важните стратегически региони на планетата.
Телефонният разговор между Байдън и Нетаняху снощи, който бе анонсиран предварително, продължи по-малко от половин час, съобщи Белият дом, цитиран от Ройтерс.
Той се състоя броени дни след като седем хуманитарни работници бяха убити при израелски въздушен удар в ивицата Газа. Този случай усложни още повече вече обтегнатите отношения между двамата лидери, отбелязва Асошиейтед прес.
Президентът на САЩ още преди това упрекна остро Израел за атаката.
Нетаняху е подложен на все по-силен международен натиск да не предприема сухопътна операция в град Рафах в най-южната част от ивицата Газа. Израелският премиер планира такава офанзива, за да разгроми окончателно "Хамас".
Израел предприе своята операция в Газа в отговор на нападението на палестинското ислямистко движение срещу него преди близо половин година, при което бяха убити около 1200 души, а близо 250 бяха отвлечени.
Байдън изрази силна подкрепа за Израел след атаката на 7 октомври. Тонът му към Нетаняху обаче става все по-остър, с влошаването на хуманитарната обстановка и увеличаването на цивилните жертви в ивицата Газа.
Ройтерс определя разговора като най-строгото публично порицание на Израел от страна на Съединените щати от началото на войната.
Позицията на Съединените щати за конфликта ще зависи от това дали Израел ще вземе мерки за гарантиране на сигурността на цивилните палестинци и на хуманитарните работници в Газа, дал да се разбере Байдън, цитиран от Белия дом. Той призовал Нетаняху да предприеме бързо действия за намаляване на страданията на мирните жители на палестинската територия.
Незабавното прекратяване на огъня в региона е от съществено значение, подчертал президентът на САЩ. Той призовал Израел "да сключи без да се бави сделка" с "Хамас" за освобождаване на заложниците, взети от ислямисткото движение преди близо половин година.
Ако Израел не промени начина, по който води войната в Газа, Съединените щати ще променят политиката си спрямо Израел, обобщи на брифинг след телефонния разговор между Байдън и Нетаняху говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби, цитиран от Ройтерс.
Изострянето на тона от страна на американския президент вероятно отразява и предизборни сметки. Преди президентските избори в САЩ през ноември, на които на практика със сигурност ще се изправи срещу републиканеца Доналд Тръмп, демократът Байдън е изправен пред засилващ се натиск от страна на своята партия да се противопостави на Израел и да предприеме конкретни мерки за подпомагане на палестинците пред лицето на ужасяващите картини на кръвопролития и разруха, коментира още през декември в. "Вашингтон пост". Оттогава, с увеличаването на цивилните жертви в Газа, които по непроверени данни на местните власти, контролирани от "Хамас", вече са над 30 хиляди, този натиск само се засили.
Тръмп от своя страна залага на израелската карта, като изразява твърда подкрепа за Нетаняху - позиция, която се радва на сравнително висока подкрепа сред избирателите републиканци. Вчера той коментира предпазливо хуманитарните последици от израелската операция в ивицата Газа, в момент, когато според проучвания на общественото мнение повече от половината американци вече не одобряват израелската операция в крайбрежната палестинска територия.
И така, въпреки нарастващите разделения, администрацията на Байдън продължава да доставя на Израел оръжия, продажбата на много от които е била одобрена още преди години, отбелязва АП. Само тази седмица, в списъка за изпращане в понеделник бяха включени повече от 1000 бомби, тежащи 225 килограма, и над 1000 бомби, тежащи 450 килограма.
Агенция Блумбърг коментира, че колкото и остра да е американската реторика, само спирането на оръжейните доставки би било истинска промяна в позицията на Вашингтон, която може да има реално отражение върху ситуацията на терен. В материала се припомня, че доктрината на САЩ предвижда да не бъдат изпращани оръжия на чужди армии, когато има "достоверна информация" за нарушения на човешките права.
От началото на войната в Газа Съединените щати одобриха продажбата на Израел на оръжия за десетки милиони долари, отбелязва Франс прес. Тази военна помощ е голяма и редовна.
По-конкретно, в началото на декември администрацията на Байдън разреши доставката на близо 14 хиляди 120-милиметрови снаряда на стойност 106 милиона долара, които са използвани при операцията от израелските танкове "Меркава". Другата одобрена продажба, която бе направена публично достояние от началото на войната, е "спешната доставка" на около 57 хиляди 155-милиметрови снаряди за 147,5 милиона долара.
По официални данни Израел е получил от своето създаване през 1948 г. американски оръжия за приблизително 130 милиарда долара - номинална сума, която реално нараства до 300 милиарда долара, ако бъде взета предвид инфлацията, посочва АФП.
Това огромно число само потвърждава стратегическия характер на съюза между двете страни.
Подкрепата на Съединените щати за Израел остава непоклатима, потвърди впрочем вчера на брифинга си Джон Кърби въпреки отправените критики.
Днес израелското правителство побърза да обяви конкретни мерки за облекчаване на хуманитарната ситуация в ивицата Газа. То предвижда по-конкретно да бъде отворен контролно-пропускателният пункт "Ерец" в северната част от границата с палестинската територия и пристанището Ашдод в Южен Израел да бъде използвано временно, за да бъде увеличена доставката на помощи.
Показателно е, че след като миналия месец Съединените щати за първи път позволиха Съветът за сигурност на ООН да приеме резолюция, призоваваща за прекратяване на огъня в ивицата Газа, това не промени по никакъв начин ситуацията на терен, въпреки целия шум, който се вдигна.
Тоест, по всичко изглежда, че израелската военна операция ще продължи, но с едно наум за цивилните.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text