site.btaТПС: Работниците на пристанището в Ейлат протестират срещу плановете на ръководството да съкрати половината от служителите
Работниците на пристанището в Ейлат протестират срещу плановете на ръководството да съкрати половината от служителите, тъй като пристанището понася финансови удари заради нападенията на хусите срещу кораби в Червено море, предаде израелската новинарска агенция ТПС.
Ръководството на пристанището заяви, че 60 от общо 120 докери ще бъдат съкратени, тъй като корабоплаването в Червено море е намаляло. Организацията, обединяваща израелските профсъюзи - Хистадрут, ще организира протест. Преди 7 октомври Хистадрут обяви, че се е стигнало до трудов спор в пристанището след безизходица в преговорите за подписване на колективен трудов договор.
"Ръководството на пристанището се опитва да се възползва от военната ситуация и да навреди на поминъка на всеотдайните работници и работниците в южната периферия", заяви адвокатът на Хистадрут Нир Айзенберг. "Няма да се откажем, докато ръководството на пристанището не осъзнае, че то няма право да съществува без своите отлични служители и работници."
Пристанището е собственост на братята Йозеф, Ави и Рафи Накаш, които спечелиха търг през 2012 г. по време на правителствената кампания по приватизация.
Ейлат е разположен в най-южния край на Израел, осигурявайки му достъп до Червено море, и е входна врата на страната за кораби от държавите от Персийския залив, Индия и Далечния изток. Пристанището играе ключова роля в израелските планове за високоскоростна железопътна връзка, свързваща Ейлат с пристанище Ашдод на средиземноморското крайбрежие.
В началото на декември подкрепяните от Иран хуси се заканиха да атакуват всеки кораб, пътуващ към Израел в Червено море, независимо от собствеността му.
От бази по йеменското крайбрежие хусите атакуват и тормозят екипажи на кораби в Червено море, докато те преминават през протока Баб ел Мандеб - тясна морска преграда между Арабския полуостров и Африка. През протока преминава по-голямата част от световния петрол от Индийския океан към Суецкия канал и Средиземно море.
Нападенията принудиха някои големи компании да променят маршрута на своите кораби, които вече заобикалят Африка, прекъсвайки важен световен търговски път, свързващ Азия и Близкия изток с Европа.
Сред нападенията беше отвличането на товарния кораб "Галакси лийдър" през ноември. Корабът и неговият 25-членен екипаж са държани като заложници в йеменския пристанищен град Ходейда. На 2 март корабът "Рубимар", собственост на Великобритания, стана първият плавателен съд, който беше потопен от хусите, след като беше улучен от две ракети.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТПС)
/НС/
news.modal.header
news.modal.text