site.btaСитуацията в Украйна в началото на третата година от руската инвазия е централна тема в западния печат
Навършването втората годишнина от началото на руската инвазия в Украйна, която беше отбелязана с визита на лидерите на Г-7 в Киев и с пресконференция на украинското правителство, днес е централна тема в западния печат.
Президентът Володимир Зеленски за първи път посочи броя на загиналите украински военнослужещи по време на войната с Русия, като призна, че става въпрос за 31 000 души и каза, че тази година ще бъде решаваща за изхода на конфликта, пише в днешния си брой британският в. "Гардиън".
Зеленски оповести данните ден след навършването на втората годишнина от началото на руската инвазия, като подчерта, че вярва в победата на Украйна въпреки неотдавнашните военни неуспехи. Той призна, че има недостиг на западни оръжия, които са от решаващо значение в момент, в който армията му е изправена пред впечатляващо превъзходство от страна на противника, посочва "Гардиън". В края на миналата година украинските войски изчерпаха боеприпасите си и в един момент изстрелваха по един снаряд на всеки 12, изстреляни от руснаците, каза Зеленски. Сега съотношението е 1 към 7. "Те имат голямо превъзходство", призна той.
"Миналото лято американските власти оцениха загубите като много по-големи, като заявиха, че близо 70 000 украинци са били убити, а между 100 000 и 120 000 са били ранени. Според официални лица военните загуби на Русия са били около два пъти по-големи", припомня в днешния си брой в. "Ню Йорк таймс".
Въпреки че в момента Украйна е изправена пред недостиг на военнослужещи и боеприпаси, а руската армия неотдавна превзе Авдеевка, резултатите от независими социологически проучвания показват, че повечето украинци остават оптимистично настроени, допълва американският вестник. Над 60% от участниците в анкета на Киевския международен институт по социология се самоопределят като щастливи, въпреки че повечето от тях споделят, че са загубили доходи и страдат от проблеми с физическото и психическото си здраве. Същевременно около 90% от респондентите заявяват, че все още вярват в победата на Украйна, докато Западът продължава да предоставя помощ на страната им, посочва "Ню Йорк таймс".
"Само 10% от европейците вярват, че Украйна ще спечели, докато два пъти повече хора очакват победа на Русия", пише в днешния си брой испанският в. "Паис", като се позовава на резултатите от анкета на Европейския съвет за външна политика (ECRF), проведена в 12 държави.
"В момента войната се намира във фаза на застой. Според източници от НАТО Украйна е освободила 50% от териториите, в които са нахлули руските войски, и е успяла да неутрализира руския Черноморски флот, да запази дейността на пристанището си в Одеса и да неутрализира Кримския полуостров (анексиран от Русия през 2014 г.) като точка на нападение", отбелязва испанският вестник.
"Анализите на западните разузнавателни служби сочат, че през тази година Путин, който е на власт вече 25 години и следващия месец ще се яви на избори, за да остане на президентския пост до 2030 година, ще се опита да затвърди придобивките си. Той вече подготвя нова офанзива по източните и южните флангове на фронта. Освен това финализира нови дестабилизиращи дейности, които ще съвпаднат с европейските избори през юни... и с президентските избори в САЩ през ноември", предупреждава испанският вестник. Резултатите от изборите в ЕС и САЩ са от решаващо значение за Украйна, която е съществена тема в предизборните кампании на Запад.
"Русия... също така се стреми да дестабилизира Молдова и ще използва Калининградския ексклав и Северно море, за да сплашва своите съседи. Украйна е изправена пред още една година на мащабна война за оцеляване с изчерпани запаси от боеприпаси", прогнозира в. "Паис".
"Украйна навлиза в третата година на войната в несигурност – с нов пакет помощ от САЩ, блокиран от политически маневри, забавяне на ЕС при изпращането на обещаните боеприпаси, полски гранични блокади заради украински внос и изтощена армия, страдаща от недостиг на снаряди", пише изданието "Политико".
"Европа ще помогне колкото е необходимо. Ще има повече средства, боеприпаси, обучение за вашите войски и инвестиции в отбранителната индустрия. Ние сме тук, за да докажем още веднъж нашата ангажираност", заяви председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен по време на визитата си в Киев в събота. "Изглежда обаче, че за много украинци обещанията и думите за подкрепа вече не са достатъчни", коментира изданието.
"Ситуацията е толкова динамична, че в момента ангажиментът не се изразява в доставки", заяви вчера на пресконференция в Киев украинският министър на отбраната Рустем Умеров. "Петдесет процента от ангажиментите не се изпълняват навреме. Каквото и да е [поето] като ангажимент, което не се изпълнява навреме, означава, че губим хора и територии", подчерта той.
"Нуждите на украинските сили обаче са толкова големи, че дори американската, европейската и украинската отбранителна индустрия взети заедно не могат да ги покрият", заяви на същия брифинг украинският министър на стратегическите индустрии Олександър Камишин.
Въпреки че бюджетът и плановете за разходи на украинските власти разчитат на изключително важна чуждестранна помощ, нестабилните потоци от западна финансова подкрепа и оръжия, както и полските гранични блокади, целящи да ограничат украинската селскостопанска продукция и логистични услуги, внушават на украинците, че трябва да се научат да оцеляват сами, коментира "Политико".
"Трябва да си станем самодостатъчни", каза вчера вицепремиерът на Украйна Юлия Свириденко, цитирана от изданието.
/ПГ/
news.modal.header
news.modal.text