site.btaТайван се надява на още по-голям обмен със САЩ, а Китай настоява Щатите да спрат да продават оръжия на автономния остров
Пет кораба на китайската брегова охрана навлязоха в понеделник в „забранените“ води около тайванските острови Кинмън, но напуснаха малко след като получиха предупреждение, каза във вторник тайвански министър на фона на увеличаващото се напрежение с Пекин, предаде Ройтерс.
Този месец китайската брегова охрана започна да патрулира около контролираната от Тайван група острови Кинмън, след като двама граждани на Китай загинаха в опит да избягат от тайванската брегова охрана, тъй като лодката им навлезе в тайванските териториални води.
Островите Кинмън се намират на близко разстояние от китайските градове Сямън и Цзюанчжоу. Тайван контролира групата острови, откакто през 1949 г. победеното правителство на Република Китай бяга в Тайван, след като губи гражданската война с комунистите на Мао Цзедун, които създават Китайската народна република. Китай не признава претенциите на Тайван за суверенитет го счита за своя територия, макар че в страната има автономно правителство.
Министерството на отбраната на Тайван каза миналата седмица, че не укрепва силите си на островите, близки до Китай, които включват архипелага Мацу, северно от Кинмън.
Министърът на отбраната на Тайван Као Куанчи заяви в парламента, че се надява това, което се случва около Кинмън, да не ескалира и да бъде „преодоляно без проблеми“.
Напрежението между Китай и Тайван се увеличи допълнително, след като двупартийна делегация на САЩ, водена от председателя на Комисията по въпросите за Китай към Конгреса, направи миналата седмица тридневно пътуване до Тайван, предаде ДПА.
Делегацията, водена от Майк Галахър от Камарата на представителите, се срещна с оттеглящата се президентка Цай Ингвен. Конгресменът републиканец приветства ангажимента на Тайван към демокрацията и изрази признателността си към Цай "за това, че не само беше невероятен лидер тук в Тайван, но и наистина се отличи като лидер в свободния свят". "И днес свободата е подложена на атака от авторитарна агресия. И ние трябва да бъдем по-бдителни от всякога, ако искаме да предадем този дар на свободата, който ни е даден, на следващото поколение", каза Галахър.
Цай, която скоро ще напусне поста си след осем години на власт, заяви пред групата, че се надява през 2024 г. да види "още по-голям обмен между Тайван и САЩ". По време на среща с новоизбрания президент Уилям Лай, който ще наследи Цай, когато встъпи в длъжност на 20 май, Галахър заяви, че САЩ ще продължат да подкрепят твърдо Тайван, когато той поеме президентския пост.
Лай подчерта, че пред лицето на различни предизвикателства от страна на авторитарни правителства Тайван остава твърдо обединен с ръководения от САЩ лагер на световните демокрации.
Американският законодател отправи и предупреждение към Пекин.
"Мисля, че посланието, което искаме да изпратим, е, че ако Си Цзинпин и Китайската комунистическа партия някога вземат невероятно глупавото решение да се опитат да нахлуят в Тайван, това ще се провали", каза той.
Друг представител на американската делегация заяви, че Тайван е един от "най-близките приятели" на САЩ и пример за демокрация, съобщи Асошиейтед прес.
Във Вашингтон Пентагонът каза, че Държавният департамент на САЩ е одобрил потенциална продажба на Тайван на усъвършенствани тактически системи за обработка на данни и свързано с тях оборудване на стойност 75 милиона долара, предаде ДПА.
В петък говорител на китайското министерство на отбраната призова Съединените щати да спрат да продават оръжия на Тайван и да го въоръжават под каквато и да е друга форма, както и да прекратят военните си контакти с острова, съобщи китайската агенция Синхуа.
Съединените щати манипулират въпросите, свързани с Тайван, и се опитват да насърчат сепаратистките сили за "независимост на Тайван" чрез продажба на оръжие и военна помощ, като сериозно подкопават суверенитета и интересите на Китай в областта на сигурността и вредят на отношенията между китайските и американските военни, заяви говорителят. По думите му тайванският въпрос е първата червена линия в китайско-американските отношения и тази линия не трябва да се пресича.
Въпреки че от десетилетия Пекин се противопоставя на посещенията на чуждестранни делегации в Тайван, САЩ са правно задължени да подкрепят отбранителните способности на Тайван поради Закона за отношенията с Тайван от 1979 година.
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text