site.bta"Хамас" се прегрупира в Северна Газа, готвейки нова офанзива – коментари от западния печат
"Хамас" се прегрупира в Северна Газа, готвейки нова офанзива, пише британският в."Гардиън". Според изданието бойците на движението са се завърнали в Северна Газа, където мобилизират силите си срещу израелските войски и възстановяват администрацията си, след като през последните месеци бяха изтласкани оттам от Израелските отбранителни сили (ЦАХАЛ), посочва вестникът като се позовава на хуманитарни работници, местни жители и израелски официални представители.
На юг административният персонал на "Хамас" и полицейските сили на движението държат твърдо под свой контрол тази част на ивицата, където в момента се е съсредоточила голяма част от населението, но в централните райони на анклава общественият ред се разпада.
Очевидното възраждане на "Хамас" в райони, които изрелските сили превзеха и прочистиха в хода на вече близо четиримесечното си настъпление, само показва колко трудно ще бъде за премиера Бенямин Нетаняху да изпълни обещанието си да "смаже" радикалната групировка. "За съжаление, все повече чуваме за възраждане на екстремизма в Централна и Северна Газа. Все повече чуваме, че "Хамас" поддържат обществения ред в Северна Газа и направляват търговията, а това е неприятен развой", каза пред "Гардиън" Еял Хулата, който до януари миналата година ръководеше израелския съвет за национална сигурност. Майкъл Милщайн от Института за изследване на проблемите на националната сигурност, телавивски мозъчен тръст, каза, че "Хамас" са си върнали контрола над някои части на Газа, които ЦАХАЛ превзе след кръвопролитни боеве миналата година. Според събеседниците на изданието палестинското движение в момента подготвя нова офанзива срещу Израел за след края на активните бойни действия, която да се осъществи по модела на това, което се случи в Ирак след 2003 г.
Тръмп предупреди за опасност от трета световна война, пише лондонският в. "Индипендънт". Изданието отбелязва, че бившият американски президент е използвал случая с нападението на проирански групировки с дрон срещу военна база на САЩ в Йордания, за да извлече политически дивиденти. Атаката взе жертви сред американските военни в нападнатия обект.
"Преди три години Иран беше слаб, съсипан и под пълен контрол. Благодарение на моята политика на максимален натиск иранският режим нямаше никакви пари да финансира терористичните си марионетки", написа Доналд Тръмп в социалната мрежа "Трус соушъл" (Truth Social). "Но тогава дойде Джо Байдън и даде на Иран милиарди долари, които бяха използвани от режима за устройване на кръвопролития и кланета из целия Близък изток."
Бившият американски президент подчерта, че ако той беше президент, "нападението (срещу) базата никога нямаше да се случи".
Третата световна война е все по-близо, но малцина са готови да го признаят, отбелязва в сходен дух коментаторката на британският всекидневник "Дейли телеграф" Шерил Джейкъбс в своя статия за консервативното издание. Според авторката заплахата от глобален конфликт никога не е била по-голяма във времената след края на екзистенциалната битка на Америка срещу бившия СССР.
Джейкъбс отбелязва, че основната причина за увеличаването на опасността е провалът на авторитарните режими в най-различни области, като например осигуряването на работа за населението, справяне с бедността и разширяването на средната класа. Това, посочва тя, в съчетание с параноята на автократите по отношение на инакомислието ги изкушава да укрепят властта си чрез насочване на вниманието към външния враг, било то чрез експанзионистични регионални войни или започването на високорискови екзистенциални конфликти със Запада.
Бързо пълзящата криза, която възникна след безпилотното нападение срещу американската база край йорданско-сирийската граница, е красноречив пример за това колко плашеща е новата действителност, в която живеем. И макар и Иран да отрече да е участвал пряко в атаката, е ясно, че Ислямската република е дълбоко замесена в поредното свързано с Техеран нападение, целящо да прогони САЩ от Близкия изток, отбелязва авторката.
Дъгата от конфликти в Близкия изток се разраства, посочва американският в. "Вашингтон пост".
Вестникът коментира, че колкото и Белият дом да се опитва да показва сдържаност, събитията на терена се развиват ускорено в тревожна посока.
Изданието отбелязва, че нестихващата война в Газа е хвърлила сянката си върху различни части на региона, включително Ливан, Сирия и Червено море. Сега имаме и пореден етап на изостряне на напрежението, свързан с най-кръвопролитното нападение срещу американски войници в региона от последните месеци, това в Йордания, на което президентът Байдън вече даде сигнал, че САЩ ще отговорят, коментира вестникът.
Съществуването на агенция на ООН за подпомагане на палестинците е застрашена от обвинения в тероризъм, пише в. "Ню Йорк таймс".
Вестникът коментира, че дарители започват да се оттеглят от най-важната структура за осигуряване на хуманитарна помощ за Газа, след като нейни служители бяха обвинени, че са участвали в нападението срещу Израел от 7 октомври и поради това тази агенция скоро може да остане без пари.
Но според събеседници на изданието от официалните среди в Израел част от израелското военно ръководство е на мнение, че разгърналата се публична кампания срещу агенцията е опасна, защото ако тази структура бъде закрита, това може да предизвика огромен административен и логистичен вакуум в Газа, и то посред сегашната хуманитарна криза.
Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци и трудоустрояването им (УНРВА) играе изключително важна роля – например при осигуряването на храна, вода и лекарства – и не е ясно кой ще запълни оставената от евентуалното ѝ разпускане празнота. По-голямата част от 2,2-милионното население на Газа е разселено и се укрива в центрове и училища, поддържани от тази агенция, а освен това тя помага и за насочването към нуждаещите се на хуманитарната помощ, която влиза в ивицата всеки ден, отбелязва "Ню Йорк таймс".
"Три начина, по които САЩ могат да накажат Иран след фаталната атака с дрон", гласи заглавието на статия на в. "Уолстрийт джърнъл".
Според вестника Вашингтон разполага с редица възможности да отговори на извършеното от проирански милиции нападение, като те варират от пряк удар по Ислямската република или по подкрепяни от режима групировки или по негов личен състав в чужбина до засилване на финансовия натиск върху намиращата се в тежко състояние иранска икономика.
Но при избора на вариант за реакция Белият дом трябва внимателно да прецени действията си, за да намери точния баланс между желанието си да даде категоричен сигнал на Иран и съюзниците му, да отговори на натиска от Конгреса за решителни действия и да не се допусне прерастването на кризата в по-широкомащабна регионална война.
Обстановката в Близкия изток е "изключително нестабилна", гласи заглавието на в. "Файненшъл таймс", в което е цитирано предупреждение на американския държавен секретар Антъни Блинкън.
Деловото издание коментира, че докато Вашингтон обмисля отговора си на нападението в Йордания, Иран се опитва да се разграничи от тази атака, при която бяха убити трима американски военнослужещи.
/ПГ/
news.modal.header
news.modal.text