site.btaНяколко извода от първичните избори в Ню Хемпшър
Бившият републикански президент на САЩ Доналд Тръмп победи вчера противничката си Ники Хейли на първичните избори в Ню Хемпшър, като по този начин запази позицията си на големия фаворит за кандидат-президентската номинация на Републиканската партия за президентския вот през ноември.
Нито един републиканец, който е спечелил едновременно партийните събрания в Айова и първичните избори в Ню Хемпшър, никога не е губил кандидат-президентската номинация на своята партия. Предвид този факт успехът се очертава да е на страната на Тръмп.
Още повече, че за момента неговите съдебни неволи, както изглежда, нямат въздействие върху неговата популярност. Тръмп е обвинен по четири дела, той е съден и за клевета и редовно се явява на съдебни заседания между два предизборни митинга.
Погледите сега са обърнати към щата Невада, където Тръмп уверява, че неговата победа е гарантирана, а после към Южна Каролина идния месец - щата, на който Ники Хейли беше губернатор и в който Тръмп я изпреварва в допитванията с около 30 процентни пункта.
Всички 50 американски щата ще се произнесат по въпроса по време на дългия процес на първичните избори, но е възможно републиканците да знаят кой е техният кандидат още от април, даже и по-рано.
"Казвам, че изборите започват тази вечер", заяви вчера вечерта Вивек Рамасуами, който също беше републикански кандидат за Белия дом, но после се оттегли от надпреварата в полза на Доналд Тръмп. Изказването му от снощи визираше дуела Тръмп-Байдън през ноември.
Ники Хейли призна поражението си в Ню Хемпшър, но подчерта, че тя е борбен човек и надпреварата далеч не е приключила.
Нейната позиция обаче е доста несигурна. Тя свърши на трето място в Айова и изостана с десет процентни пункта от Тръмп в Ню Хемпшър. Нейните донори може да я изоставят и това да я принуди да се откаже от битката.
"Ако Хейли не се представи като достоен съперник на Тръмп в Южна Каролина, нейната надпревара е приключила", казва Ръс Мюрхийд, преподавател от колежа Дартмут.
Тръмп може и да се поздравява с една голяма вечер, но речта му снощи беше пропита и от гняв и той дефинира САЩ като страна във фалит и възропта срещу Хейли, която отказва да му се врече във вярност.
Тръмп също така се впусна в тиради относно имиграцията и цената на бензина и заяви, че Хейли може скоро да се окаже обект на разследване, без да навлиза обаче в подробности.
Накрая Тръмп обеща да си отмъсти на онези, които го ядосват. "Не се гневя много, просто връщам дължимото на онези, които го заслужават", заяви той.
Предизборният екип на Ники Хейли бързо отвърна на неговата, както я дефинира, гневна и несвързана реч. "Ако Тръмп е в толкова добра форма, защо е толкова ядосан?, заяви екипът на Хейли.
Екзитполовете предоставиха детайли за нагласите сред републиканските избиратели, повдигайки въпроси относно способността на Тръмп да мобилизира други хора освен най-пламенните си привърженици. Последните го подкрепят на всяка цена. А на въпроса дали то е способен да бъде президент, ако бъде признат за виновен по дадено престъпления, 87 процента от пламенните му поддръжници заявиха "Да". Но от поддръжниците на Хейли, които са по-умерени, само 12 процента дадоха същия отговор на същия въпрос.
86% от привържениците на Тръмп също така казаха, че не вярват, че Байдън е спечелил изборите през 2020 г., спрямо 13% от поддръжниците на Хейли, които изразиха същото мнение.
Байдън също постигна голяма победа вчера в Ню Хемпшър, като спечели първичните избори на демократите, въпреки че дори не фигурираше в бюлетината там заради разногласия относно графика на първичните избори с местното ръководство на Демократическата партия.
И докато Тръмп и Хейли се противопоставяха в този североизточен американски щат, Байдън водеше кампания, защитавайки правото на аборт във Вирджиния. Тази тема има вероятност да се окаже много важна в кампанията за президентските избори. Байдън обвини Тръмп и неговите поддръжници, че на всяка цена искат да ограничат достъпа до абортите.
След вота в Ню Хемпшър президентът заяви, че Тръмп ще бъде очевидно кандидатът на републиканците. "Не може да има по-важни залози от заложените сега на карта неща. Тук на карта е заложена нашата демокрация. Нашите индивидуални свободи. Нашата икономика. Всичко е заложено на карта", заяви той.
Превод от френски: Габриела Големанска
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text