site.btaАНСА: Италия работи с Франция и Германия по европейска военна мисия в Червено море, заяви Таяни
Италия работи с Франция и Германия за финализиране на предложението за европейска мисия за защита на корабоплаването в Червено море от нападенията на подкрепяните от Иран бунтовници хуси в Йемен, заяви италианският министър на външните работи и вицепремиер Антонио Таяни, цитиран от новинарска агенция АНСА.
"Работим, за да може успоредно с операцията "Аталанта" да има европейска военна мисия в Червено море", заяви Таяни на пресконференция по повод на италианското председателство на Г-7 в Рим.
"Хипотезата е да се разшири съществуващата мисия за защита на търговията в Ормузкия проток", добави той, визирайки операцията AGENOR в Персийския залив.
Операция "Аталанта" е военноморска мисия на ЕС срещу сомалийските пирати, припомня АНСА.
Таяни заяви, че предложението, което предвижда и евентуално участие на държави извън ЕС, ще бъде обсъдено от външните министри на ЕС на Съвета по външни работи в Брюксел следващия понеделник.
"Заедно с Франция и Германия оформяме предложението, което ще представим на останалите партньори от ЕС, но аз съм оптимист", продължи министърът и добави, че се надява политическото решение да бъде взето на срещата в понеделник, за да може мисията "да започне да функционира възможно най-скоро".
"Корабите (в тази мисия - бел. ред.) в Червено море нямат правила за действие при нападение, но имат право да защитават и предпазват търговските кораби в случай на нападение, включително с използване на оръжие", заяви Таяни и добави, че правителството е готово да илюстрира пред парламента действията си във връзка със ситуацията със сигурността в Червено море.
Относно седмото председателство на Италия на Г-7 външният министър заяви, че тя иска "да укрепи групата като инструмент за стабилност, в условията на две войни и криза в Червено море".
"Нашата цел е да укрепим сплотеността и стабилността", добави той, като настоя, че италианската външна политика има за цел да превърне страната в глобален пазител на мира и да го насърчава.
"Нашите пътеводни звезди са Съединените щати и ЕС", каза Таяни.
"И ние работим върху растежа - ние сме голяма експортна сила, засилваме ангажимента си към растежа. Имам предвид Виетнам - пазар, на който Италия може да играе водеща роля", добави той.
Таяни заяви също така, че "Италия, заедно с ЕС, ще продължи да подкрепя Украйна в правото ѝ на съществуване".
"Искаме мир, който не предполага да има победител и губещ, а който е в съответствие с международното право. Украйна защитава своята свобода и тази на Европа", подчерта италианският външен министър.
По повод кризата в Близкия изток, предизвикана от бруталното и безпрецедентно нападение на 7 октомври от ислямистки бойци на "Хамас" срещу Израел, при което загинаха около 1200 души и бяха взети около 250 заложници, първият дипломат на Италия заяви, че ще бъде на мисия в Ливан, Израел и Палестина през следващите дни, за да предаде още едно послание за мир и диалог.
Правим всичко възможно, за да помогнем на палестинските цивилни. Ние сме привърженици на решението за две държави за два народа, продължи той, подчертавайки, че решението за две държави е "единственият път към мира в тази измъчена земя".
"На 7 октомври се проведе лов на мъже, на жени, на деца, на евреи, с безпрецедентно насилие - оскверняването на телата беше акт на малодушие", заяви Таяни и добави, че случилото се е военно престъпление, за което се говори твърде малко.
По отношение на миграцията външният министър заяви, че тя не е само въпрос на обществен ред и че за нейното управление е необходим стратегически подход.
"Ако, както ни напомни папата, искаме да се справим с този проблем, трябва да разрешим проблеми като войните, изменението на климата, болестите и бедността", продължи Таяни.
"Срещата на Г-7 ще бъде възможност за решаване на тези проблеми", смята той.
В тази връзка Таяни заяви, че планът "Матеи" - план на Италия за създаване на ново стратегическо партньорство с африканските страни и за справяне с първопричините за нелегалната миграция и борбата с трафика на хора - е модел за разглеждане на Африка от африканска, а не от европейска перспектива.
"Винаги съм смятал, че той трябва да бъде част от един нов голям план "Маршал", за да се работи съвместно с африканските държави", добави Таяни.
(Тази информация се разпространява по договор за партньорство на БТА с италианската агенция АНСА)
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text