site.btaСветът посрещна 2024 г. с впечатляващи зари, светлинни шоута и музикални програми
Големите градове по света посрещнаха 2024 г. с ослепителни фойерверки и впечатляващи светлинни и музикални шоута.
Тя настъпи първо в тихоокеанската островна държава Кирибати, където бе отбелязана със заря и партита на открито.
Окланд стана първият голям град в света, който посрещна 2024 г., а хиляди хора се събраха да гледат зарята от най-високата конструкция в Нова Зеландия - Скай тауър, и светлинното шоу в центъра, съобщи Асошиейтед прес. Лекият дъжд, продължил през целия ден, се разсея към полунощ над града с население 1,7 милиона души, преди да започне обратното броене на светещ цифров дисплей близо до върха на 328-метровата комуникационна и наблюдателна кула. Шоуто продължи пет минути и половина, през които бяха изстреляни 500 кг пиротехнически средства, съобщи ДПА и допълни, че Скай тауър е най-високата кула не само в Нова Зеландия, но и в цялото Южно полукълбо
Няколко часа по-късно в Сидни, самообявил се за "новогодишна столица на света", повече от един милион празнуващи се събраха въпреки необичайно дъждовното време в района на пристанището, за да се любуват колороитната заря от Харбър бридж и Операта в Сидни.
В Банкок празненствата са съсредоточени около река Чао Прая, която всяка година отразява светлините на фойерверките. Тайланд, който следва будисткия календар, посреща 2567 г., отбеляза ДПА.
В Тайван около 16 000 фойерверки бяха изстреляни от знаковата за страната сграда Тайпе 101, която е висока 509 метра.
В южнокорейската столица Сеул началото на 2024 г. беше отбелязано с гигантската камбана Босингак, която беше ударена точно 33 пъти, както всяка година. За събитието се събраха десетки хиляди души.
Китай също посрещна новата година - макар и много по-скромно, отколкото в други части на света. Новогодишната нощ не е основен приоритет за китайците, като се има предвид, че тяхната традиционна лунна година започва едва на 10 февруари. Едва тогава хората празнуват масово.
Над 1 милион хора се събраха на парижкия булевард "Шан-з-Елизе" в новогодишната нощ, чиято кулминация бе заря над Триумфалната арка, предаде Франс прес.
От 19:00 ч. туристи и парижани започнаха да изпълват пространството от 2 км от пл. "Конкорд" до Триумфалната арка. Край пропускателните пунктове се образуваха огромни опашки от желаещи да отидат на емблематичния парижки булевард с луксозни бутици и окичени с жълти лампички дървета, за да посрещнат там Нова година.
Вечерта премина и под знака на предстоящата олимпиада, като на Триумфалната арка бяха прожектирани различни анимации, свързани с голямото спортно събитие, което ще се проведе през лятото. Броени месеци преди Олимпийските игри в Париж (26 юли-11 август), тържеството във френската столица бе тест за способността на властите да организират без произшествия проява със стотици хиляди зрители.
Лондон посрещна новата година с камбанния звън на Биг Бен и зрелищни фойерверки от Лондонското око, прочутото виенско колело край тека Темза. Това беше своеобразен юбилей за часовниковата кула на британския парламент, тъй като точно преди 100 години Би Би Си е излъчила за първи път камбанния ѝ звън в началото на годината.
С помощта на светлинни дронове в небето над река Темза беше изписано приобщаващото послание "Лондон е място за всеки", а на брега ѝ се събраха десетки хиляди хора.
Близо 2 милиона души посрещнаха новата 2024 г. с фойерверки и музика в бразилския мегаполис Рио де Жанейро, когато часовникът удари полунощ, предадоха световните агенции.
Традиционните 12-минутни фойерверки започнаха в полунощ и бяха изстреляни от 10 платформи в морето край световноизвестния плаж Копакабана. Тържеството беше съпроводено и от музикални изпълнения на оркестър, самба и шоу с дронове.
Новата година настъпи под радостните възгласи на десетки хиляди хора със сияещи лица на нюйоркския площад "Таймс Скуеър", които бяха обсипани с конфети, прегръдки и целувки, след като наблюдаваха спускането на многоцветното кристално кълбо, отбелязващо настъпването на 2024 г., съобщи Асошиейтед прес.
Обратното броене на цифровия дисплей на един от небостъргачите около централния площад завърши с мелодията от шотландската песен Аuld Lang Syne, последвана от "Ню Йорк" на Франк Синатра.
Първото новогодишно тържество в центъра на нюйоркския район Манхатън се провежда през 1904 г. и съвпада с откриването на централата на вестник "Ню Йорк таймс". В чест на изданието един от небостъргачите и самият площад са наречени със сегашните си имена. По време на първото празненство са използвани фойерверки, но през 1907 г. фойерверките са забранени в града и вестникът започва да празнува новогодишната нощ, като пуска огромна топка от шпила на висока сграда. Спускането на кристалната топка остава централна част от церемонията и до днес. Сферата с диаметър 3,6 м и тегло 5,3 тона е изработена от почти 2700 триъгълника.
/АГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text