site.btaНидерландия е съгласна България да се присъедини към Шенген
Нидерландия се съгласи България да се присъедини към Шенгенското пространство. Това предаде Националната информационна агенция на Нидерландия АНП.
Правителството на страната дълго време смяташе, че източноевропейската държава не отговаря на условията за присъединяване, но сега дава своето съгласие. Това написа държавният секретар по въпросите на правосъдието и сигурността в оставка Ерик ван дер Бург до Втората камара на нидерландския парламент. От известно време върху Нидерландия е оказван значителен натиск да приеме България в Шенген, отбелязва нидерланската агенция.
Към момента Шенгенското пространство се състои от 27 европейски държави, в които може да се пътува без граничен контрол. Нидерландия възпрепятства присъединяването на България от дълго време, което не се одобряваше от Европейската комисия и Европейския парламент. Както премиерът Марк Рюте, така и държавният секретар Ван дер Бург многократно заявиха в миналото, че България все още не е готова да се присъедини към Шенген.
Наскоро в България беше проведена проучвателна мисия, ръководена от Европейската комисия, която не откри пропуски, пише Ван дер Бург. И тъй като "предварително установихме, че България е извършила реформи в областта на върховенството на закона по устойчив начин, ние заключаваме, че България отговаря на изискванията за присъединяване към Шенген и може да се присъедини към Шенгенското пространство", пише той. Нидерландия се ангажира България "да продължи да работи за сигурни външни граници", допълва държавният секретар.
Отговорът на Рюте
Толкова много неща са се подобрили, че "би било просто много глупаво", ако Нидерландия продължи да задържа България. Това заяви нидерландският премиер Марк Рюте в кулоарите на срещата на върха на ЕС в Брюксел. “Нидерландия прави това (блокира България) от около четиринадесет или петнадесет години, но сега наистина може да се види напредък. При това положение просто трябва да бъдем справедливи. Ако ние казваме, че правите всичко, което се изисква от вас, но ние все още ви спираме, това просто не е правилно," заяви Рюте.
Европейската комисия е позитивно настроена относно върховенството на закона в България и от известно време е на мнение, че страната отговаря на условията за членство в Шенген. Нидерландия поиска допълнителен доклад, който се оказа положителен, посочва агенцията.
Австрия
Освен Нидерландия срещу присъединяването на България в Шенген се обяви и Австрия. София и Виена все още обсъждат как и тази съпротива да бъде премахната, за да може присъединяването да бъде завършено. Обратът в позицията на Нидерландия може да помогне за това, смятат източници от ЕС.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text