site.btaБТА и националната новинарска агенция на Аржентина ТЕЛАМ за първи път започват размяна на новини всеки ден
Националните новинарски агенции на България и Аржентина ще разменят новини съгласно Споразумение за сътрудничество между Българската телеграфна агенция (БТА) и Аржентинската новинарска агенция ТЕЛАМ, което размениха подписано по електронен път след обсъждането му по време на разговори на международни медийни форуми президентът на ТЕЛАМ Бернарда Лоренте и генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
Споразумението предвижда всяка страна да получава пълния набор от информационни емисии на английски език на другата страна, като двете страни имат право безвъзмездно да използват тази информация в своите информационни рубрики. Според споразумението всяка от двете агенции ще предлага на другата всеки ден една своя информация за значима новина от страната си с текст на английски език и снимка, която другата агенция ще публикува на своите канали за разпространение с възможност за безплатно четене от всички посетители на съответните сайтове при изрично упоменаване на източника. Споразумението предвижда и възможност за обмяна на опит и професионални визити на журналисти и други професионалисти от медийната сфера от двете новинарски агенции.
Националната информационна агенция ТЕЛАМ е създадена на 14 април 1945 г. под името "Теленотисиоса Американа". Седалището й е в Буенос Айрес. Агенцията е създадена като публично-частно партньорство, а на 24 юни 1968 г. става изцяло държавно дружество. Бюджетът на агенцията е част от федералния държавен бюджет, въпреки че тя генерира и собствени приходи чрез реклами.
Президент на ТЕЛАМ е Бернарда Льоренте. Тя е журналист, политолог и продуцент. Между 2000 г. и 2010 г. е програмен директор на телевизия „Телефе“. На 19 декември 2019 г. Бернарда Льоренте е назначена за президент на ТЕЛАМ с указ на тогавашния президент на Аржентина Алберто Фернандес. Тя е първата жена, назначена на поста.
Аржентина е федерална република в югоизточната част на Южна Америка с площ от 2 766 890 квадратни километра и население от 46 621 847 души. Преди три дни на 10 декември встъпи в длъжност новият президент на страната Хавиер Милей, избран на 19 ноември 2023 г.
Аржентина е първата латиноамериканска страна, с която България установява дипломатически отношения - на 8 юли 1931 г. на ниво легации.
По данни на Министерството на икономиката през 2022 г. стокообменът между България и Аржентина възлиза на 41.89 милиона щатски долара, от които износ 12.51 милиона щатски долара и внос 29.38 милиона щатски долара. За сравнение за същия период на 2021 г, стокообменът на страната ни с Аржентина е 44.58 милиона щатски долара, от които износ 8.09 милиона щатски долара и внос 36.49 милиона щатски долара. За посочения период при българския износ се наблюдава ръст от 54.7 процента спрямо предходната година, като най-показателно е увеличението при позицията „химични торове“ – над 264 процента.
В Аржентина е най-голямата българска общност в Южна Америка между 50 000 и 150 000 души, която се е сформирала в продължение на повече от 100 години, пише в справка на отдел “Справочен” на БТА. Първите български емигранти в Аржентина се установяват в Буенос Айрес през 1904 г. Те са основно от Пловдив, Одринско, Битоля и Сяр. През първото и второто десетилетие на ХХ век близо 75 процента от българските мигранти живеят в града и провинция Буенос Айрес, но през 30-те години на ХХ век българите в Буенос Айрес намаляват заради масовото изселване към провинциите в Аржентина Чако, Чубут, Кордоба, Санта Фе. Пристигайки в Аржентина, българите са насочвани към местата с недостиг на работна ръка. Най-голямата българска общност в Аржентина е в провинция Чако, където са големите плантации с памук. Другото място е Комодоро Ривадавия, където са залежите от нефт, а третата голяма група българи отива в Берисо, близо до Буенос Айрес, на работа в големите хладилни инсталации за месо. В столицата Буенос Айрес се заселват по-малки групи от българи интелектуалци. Понастоящем най-голямата българска група в Аржентина е в Чако, следвана от общността ни в Комодоро Ривадавия и Берисо. Българската общност е добре организирана и отлично интегрирана, за което спомага и традиционно доброто отношение на аржентинската страна и институции. Активно работят шест български културно-просветни дружества.
За първи път на ХIV-ата Световна среща на българските медии, проведена от 24 до 27 октомври 2018 г. в Скопие (Република Северна Македония) на тема "Медии и памет", сред участващите журналисти от над 50 български медии от над 25 държави имаше представители от Аржентина. В ХVIII-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА от 2 до 4 юни 2023 г. в Казанлък на тема „Медии и свобода“ с участието на журналисти от 33 държави (включително България), сред които представители на 40 български медии от 16 страни, се включи и интернет радиото от Аржентина “Моята България".
На връщане от експедицията в Антарктида през февруари 2024 г. българският военен научноизследователски кораб НИК 421 планира да спре в аржентинския град Комодоро Ривадавия, в който има голяма общност от български преселници, чиято асоциация носи същото наименование като кораба - "Св. св. Кирил и Методий".
На 7 февруари 2022 г. посолството на Аржентина в България и Българският антарктически институт организираха откриването на фотоизложба "България и Аржентина - 30 години сътрудничество в Антарктида" в централното фоайе в Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски". След това, в заседателната зала 1 в Ректората на университета се проведе церемония по подписването на Споразумение за антарктическо сътрудничество между Националната дирекция за Антарктида на Република Аржентина и Българския антарктически институт, с което се подновява 15-годишният договор за антарктическо сътрудничество на Българския антарктически институт с Аржентина, която оказва логистична помощ още на първите български антарктически експедиции през 1993 г. - 1994 г. и 1994 г. - 1995 г.
След 2021 г., когато Народното събрание направи достъпът до новините на БТА със свободен достъп, националната информационна агенция уреди чрез нови договори с глобалните агенции, от които купува информация, възможността всички български медии безвъзмездно да препубликуват преведени на български език техни новини.
След подписания днес договор българските медии вече могат да използват безвъзмездно и новини от 39 национални агенции от 4 континента, с които БТА сключи подобни споразумения за сътрудничество. Такива договори за всекидневен безвъзмезден обмен на новини БТА има с националните новинарски агенции на Азербайджан, Албания, Алжир, Аржентина, Армения, Белгия, Босна и Херцеговина, Виетнам, Гана, Гърция, Израел, Индия, Иран, Испания, Италия, Йемен, Камбоджа, Кипър, Косово, Кот д'Ивоар, Латвия, Либерия, Ливан, Молдова, Монголия, Нигерия, Нидерландия, Обединените арабски емирства, Полша, Република Северна Македония, Румъния, Саудитска Арабия, Сенегал, Словакия, Турция, Украйна, Филипините, Хърватия, Черна гора. Вследствие на двустранни разговори на медийни форуми с участието на генералния директор на БТА в качеството му и на текущ президент на Световния конгрес на новинарските агенции (News Agencies World Congress-NAWC), чието последно шесто издание беше организирано през 2019 г. в София от тогавашния генерален директор на БТА Максим Минчев, както и на генерален секретар на единствената международна организация, регистрирана със седалище в България - Асоциацията на балканските новинарски агенции-Югоизточна Европа (АБНА-ЮЕ), се подготвят подобни споразумения за размяна от БТА на новини с възможност за безвъзмездно ползване от всички български медии с националните новинарски агенции на още над 30 държави. В дирекции “Международна информация” и “Балкани” на БТА вече има и специални редактори, които отговарят за размяната на новини с партньорските агенции.
/ГГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text