site.btaВъншните министри от ЕС ще обмислят нови стъпки в отговор на войната между Израел и „Хамас“
Министрите на външните работи от Европейския съюз днес ще обсъдят възможните следващи стъпки в отговор на кризата в Близкия изток, включително мерки срещу финансирането на „Хамас“ и забрана за влизане в ЕС за израелски заселници, отговорни за насилие на Западния бряг, съобщи Ройтерс.
На среща в Брюксел министрите от 27-те страни членки освен това ще изслушат украинския си колега Дмитро Кулеба в рамките на дискусията за бъдещата подкрепа в областта на сигурността за Киев.
Докато европейските представители твърдят, че помощта за Украйна срещу руската инвазия остава главен приоритет, войната между Израел и палестинската въоръжена групировка „Хамас“ принуждава Евросъюза да се фокусира отново върху Близкия изток.
Войната там извади наяве дългогодишните и дълбоки разделения между страните членки по израелско-палестинския конфликт.
Външните министри обаче ще се опитат да намерят допирни точки, като обсъдят доклад на Дипломатическата служба на ЕС, която очертава широк спектър от възможни бъдещи стъпки.
„Хамас“ вече е включена от ЕС в списъка на терористичните организации, което означава, че всякакви активи, които групировката има в ЕС, трябва да бъдат замразени.
В петък ЕС съобщи, че е включил военния командир на „Хамас“ Мохамед Деиф и заместника му Маруан Иса в списъка на терористите, срещу които са наложени санкции.
Докладът, който е бил видян от Ройтерс, предлага ЕС да отиде още по-далеч в мерките срещу финансите и пропагандата на „Хамас“. Страни като Франция и Германия вече заявиха, че работят съвместно за реализирането на подобни предложения.
Освен това високопоставени европейски представители като върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел изразиха безпокойство от нарастващото насилие срещу палестинци от страна на израелски заселници на Западния бряг.
Докладът предлага отговорът на ЕС да включва забрана за влизане в Съюза на отговорните лица, както и други санкции за случаи на нарушаване на човешките права.
Миналия месец Франция заяви, че ЕС трябва да обмисли подобни мерки, а белгийският премиер Александер де Кро каза през миналата седмица, че на „екстремистките заселници на Западния бряг“ трябва да бъде забранено да влизат в страната.
Според дипломати ще бъде трудно да се постигне единодушие, което е нужно за налагане на забрани в целия ЕС, доколкото страни като Австрия, Чехия и Унгария са твърди съюзници на Израел.
Някои обаче смятат, че решението на САЩ, най-големия поддръжник на Израел, да започне от миналата седмица да налага визови ограничения на лица, замесени в насилието на Западния бряг, може да насърчи страните от ЕС да предприемат подобни стъпки.
/ПК/
news.modal.header
news.modal.text