site.btaБелга: Съдът в Брюксел постанови, че белгийски производител на цимент е произвеждал азбест, въпреки че е знаел за рисковете от рак
Нидерландскоговорящият Първоинстанционен съд в Брюксел постанови, че производителят на цимент "Етернит" (Eternit) умишлено е продължил да произвежда азбест, въпреки че е бил наясно с последиците за здравето, съгласно решението, постановено на 27 ноември. Това решение води до това, че Ерик Йонкер, който съди дружеството, се разболява от рак на плеврата, предаде белгийската новинарска агенция Белга.
От компанията твърдят, че не са били наясно с отрицателните последици за здравето от азбеста, който е бил широко използван в строителните материали поради своята топлоустойчивост и дълготрайност, въпреки научните доказателства, датиращи от 1907 г. От 1998 г. насам производството на материали, съдържащи азбест, е незаконно в Белгия.
Системна манипулация
На 27 ноември Първоинстанционният съд постановява, че "Етернит" е продължил да произвежда азбест, като е знаел и приемал, че някои от служителите и техните семейства ще се разболеят от рак. Съдът определя усилията на компанията да прикрие вредното естество на азбеста като "системна манипулация" и "умишлено въвеждане в заблуждение".
Йонкер, председател на белгийската асоциация на пострадалите от азбест "Абева" (Abeva), е петият в семейството си, който страда от това заболяване. Баща му е работил във фабриката "Етернит" в Капел оп ден Бос и е живял в близост до нея. Преди пет години Апелативният съд потвърждава решение от 2012 г., според което фабриката е отговорна и за заболяването на майка му.
Обезщетение
Съдът присъжда на Йонкер временно обезщетение в размер на 50 000 евро. Според него и неговия адвокат решението открива важни перспективи за други жертви, за финансирането на азбестовия фонд съгласно принципа "замърсителят плаща" и за бъдещето на премахването на азбест в Белгия.
Според "Абева" други хора вече ще могат да претендират за пълно обезщетение, ако заболяването им може да бъде свързано с "Етернит". Освен това в Белгия все още има много частни домове и обществени сгради, в които има азбест, казват от "Абева", и никога не е била прилагана цялостна програма за отстраняване на азбест.
"Това замърсяване на околната среда и жилищните пространства до голяма степен се дължи на усилията на "Етернит", както при производството и търговията с азбест, така и при прикриването на изключителната опасност от този продукт", казват от "Абева".
"Трябва спешно да се предприемат правни и политически инициативи, за да се гарантира, че "Етернит" ще има съществен принос към работата по отстраняване на азбеста", твърдят от асоциацията.
(Тази новина се разпространява от БТА по договор с белгийската агенция Белга)
/ПЙ/
news.modal.header
news.modal.text