site.btaРазследване срещу действията на организацията „Последно поколение“ във Виена
Прокуратурата във Виена разследва групата, бореща се срещу климатичните промени "Последно поколение" по подозрение в създаване на престъпна организация (член 278 от австрийския Наказателен кодекс) въз основа на последните протести през ноември, за които БТА съобщи.
Протестиращите са използвали смес от пясък и суперлепило, за да се залепят с цимент по трасето на южната магистрала и на околовръстния път на Виена. Говорителката Юдит Циска потвърди пред Австрийската осведомителна агенция АПА, че се водят досъдебни производства срещу няколко членове, съобщава днес сайтът на австрийското радио и телевизия ОРФ.
"По този начин протестите достигнаха ново ниво", заявява Циска. Според прокуратурата първоначалните подозрения се основават на факта, че магистралите и транспортните възли, представляващи част от критичната инфраструктура, са били сериозно повредени. Освен това е била необходима тежка техника, за да се отстранят активистите от пътя, припомня Циска.
Обиски на жилища не са извършвани, се казва още в изявлението. Все още не е ясно колко души са обект на разследването. Очакват се допълнителни доклади. "Във всеки случай става дума за онези хора, които са използвали тази нова лепилна смес на магистрали или други пътни артерии за първи път на 20 ноември ", заявява Циска. Представител на "Последното поколение" е казал за АПА, че в момента на основание член 278 от австрийския Наказателен кодекс се разследват 23 души, съобщава ОРФ.
Преди повече от седмица прокуратурата във Виена е внесла искане за предварително задържане под стража във връзка с нанесени сериозни материални щети на известната германска активистка за климата Аня Виндл след акция с "мумифицирани ръце". Областният съд обаче е отхвърлил искането. Сега стана известно, допълва ОРФ, че срещу Виндл е започнало и наказателно производство за създаване на престъпна организация.
"Член 278 от Наказателния кодекс е създаден с цел борба с организираната престъпност", е заявил адвокат Ралф Нидерхамер, който заедно със свои колеги представлява активистите за климата. "Сега той се използва срещу движение на гражданското общество, което се възприема като "досадно"." Поради това Нидерхамер очаква производството да бъде прекратено.
Адвокат Клеменс Лахнер формулира още по-ясно критиката си към властите. Обвинението за престъпна организация е "нелепо", е заявил Лахнер пред АПА. "Този опит да се криминализира легитимен протест, вместо най-накрая да се вслушаме в науката, да запретнем ръкави и да се справим с климатичната криза, е обвинение", е казал Лахнер. "Това ще има обратен ефект", каза той. "Младите хора днес се страхуват повече от климатичната катастрофа, отколкото от репресиите на полицията и прокуратурата. Колкото по-агресивни са репресиите срещу протестите, толкова по-силна е солидарността".
Становището на "Последно поколение" е, че това е "криминализиране на мирните протести" и поддържа исканията си към политиците. "Веднага щом препоръките на Съвета по въпросите на климата бъдат изпълнени, нашите протести вече няма да са необходими", заяви активистката Лайла Фуиц. "Решени сме да продължим действията си, докато правителството не започне да изпълнява препоръките на Съвета по климата", добави говорителката Марина Хаген-Канавал.
През октомври в Австрия Дирекцията за държавна сигурност и разузнаване (DSN) подчерта пред AПА, че групата не се смята за опасна. "Последно поколение" в Австрия "очевидно не е екстремистко" и е "абсолютно прозрачно", припомня ОРФ становището на институцията.
/ПГ/
news.modal.header
news.modal.text