site.btaАмерикански и британски издания коментират ожесточаването на сраженията в ивицата Газа
Израелските войски снощи навлязоха в сърцето на Газа, което принуди хиляди цивилни да избягат от най-големия град в палестинския анклав на фона на засилващия се международен натиск върху Израел да се съгласи на "хуманитарна пауза" в боевете, за да се осигури достъп на повече помощи и да се улесни освобождаването на заложници, пише в. "Вашингтон пост".
Призивите за по-продължителни паузи се засилват с напредването на войските на Израел все по-навътре в град Газа, посочва изданието. Въпреки че израелските военни многократно отправиха предупреждения към жителите да напуснат северната част на ивицата Газа, стотици хиляди цивилни все още са там, тъй като нямат доверие на обещанията за безопасно преминаване и се страхуват за живота си в "по-безопасните" райони на юг, които също са подложени на израелски бомбардировки, посочва изданието.
В ивицата Газа има повишен риск от разпространение на болести поради израелските въздушни бомбардировки, които нарушават работата на здравната система, пречат на достъпа до чиста вода и принуждават хората да се струпват в убежища, пише британският в. "Гардиън", цитирайки предупреждение на Световната здравна организация (СЗО).
По думите на СЗО недостигът на гориво в гъсто населения анклав е довел до спирането на работата на инсталациите за обезсоляване, което е увеличило риска от разпространение на бактериални инфекции. Макар да позволява изключително ограничени доставки на храна, вода и лекарства в Газа, Израел отказва - въпреки призивите на ООН и групите за хуманитарна помощ - да допусне каквито и да било доставки на гориво, опасявайки се, че то може да попадне в ръцете на "Хамас", коментира "Гардиън". Липсата на гориво пречи и на събирането на твърдите отпадъци, което по думите на СЗО е създало "благоприятна среда за бързото и широко разпространение на насекоми, гризачи, които могат да пренасят болести", отбелязва "Гардиън".
Централната и южната част на ивицата Газа снощи също бяха подложени на обстрел и въздушни удари, пише в. "Индипендънт". Според здравни служители в контролираната от "Хамас" територия половината от убитите в Газа хора през последните 24 часа са загинали в южната част на ивицата, посочва изданието.
Засега Израел не е заявил категорично какви са дългосрочните му планове, ако постигне целите си в Газа, отбелязва вестникът. "Индипендънт" коментира, че израелският премиер по-рано тази седмица заяви пред американската телевизия "Ей Би Си Нюз", че Израел възнамерява да носи отговорност за сигурността в ивицата "за неопределен период от време", но други израелски официални представители се опитаха да смекчат донякъде този език.
Изявлението на премиера Бенямин Нетаняху предизвика опасения във Вашингтон и въпроси у дома, пише в. "Ню Йорк таймс". Правителството на президента на САЩ Джо Байдън, която се опитва да се справи със сериозните критики от страна на арабските и европейските си съюзници относно броя на жертвите в Газа, побърза да се противопостави на думите на израелския премиер, посочва изданието.
Държавният секретар Антъни Блинкън остави отворена възможността за "преходен период" след края на войната, но по думите му в крайна сметка администрацията в Газа трябва да бъде управлявана от палестинците и анклавът трябва да бъде обединен със Западния бряг под управлението на Палестинската автономия, пише вестникът.
Не е ясно обаче как би могло да се случи това, като се има предвид настоящата слабост на Палестинската власт на президента Махмуд Абас, коментира "Ню Йорк таймс". Абас е крайно непопулярен, а автономната власт е широко критикувана от палестинците заради корупция и заради сътрудничеството си с Израел, посочва изданието.
В известен смисъл Нетаняху просто каза очевидното, пише нюйоркският вестник. Израел ще иска да гарантира собствената си сигурност, така че атака от Газа, подобна на тази от 7 октомври, никога повече да не се случи. Презумпцията е, че Израел ще контролира Газа, докато не бъде сключено някакво ново споразумение за управление на ивицата, което може да отнеме много време. Дори и тогава е много малко вероятно Израел някога да се довери напълно на която и да било палестинска власт или дори на международни мироопазващи сили, които да осигуряват безопасността на Израел, заключава "Ню Йорк таймс".
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text