site.btaГНА: Футболният отбор на Гана за девойки до 20-годишна възраст победи Нигерия и спечели титлата на Западноафриканския футболен съюз

Празненства след победата. Снимка: ГНА

Футболният отбор на "Черните принцеси на Гана" станаха шампионки на първия турнир за девойки до 20-годишна възраст на Западноафриканския футболен съюз в зона "Б", след като победиха "Фалконетс" от Нигерия с 3:1 на спортния стадион "Баба Яра" в ганайския град Кумаси, съобщи ганайската информационна агенция ГНА.

Началото не бе лесно за ганайския отбор, който успя да запази линиите си от опасния отбор на Нигерия, който беше отбелязал 19 гола в четири мача, преди финалната среща.

Гостите опитваха да налагат интензивна преса, изпращайки дълги подавания към голмайсторката на Естер Аджакайе, която търсеше следващото си попадение, за да увеличи броя на отбелязаните от нея голове. Ганайките обаче останаха мотивирани и не позволиха на нигерийките да намерят свободни пространства в тяхната защита.

Неумела намеса на Флориш даде предимство на Гана в 39-тата минута, когато Стела Нямеке успя да преодолее Андерлин Мберчи. Така първото полувреме на срещата завърши с минимално предимство за "Черните принцеси".

Нигерийките влязоха във второто полувреме, опитвайки се да възвърнат равенството в резултата, и подложиха отбора на Гана на интензивни нападения. Ситуацията за дамите в зелено обаче стана още по-трудна, когато брилянтната игра на ганайката Абена Опуко, която отговаряше за персоналната защита на Естер Аджакайе, доведе до смяната на нигерийската голмайсторка.

Тайво Афолаби и Амина Белло от "Фалконетс" обединиха сили, за да пропукат отбраната на Гана и да дадат шанс на Флориш да отбележи изравнителното попадение в 85-ата минута.

След края на вълнуващите 90 минути напрегнатата игра завърши с резултат 1:1, а "Черните принцеси" успяха да спечелят титлата след изпълнение на дузпи, побеждавайки съперничките си с 3:1.

Стела Нямеке бе обявена за играч на турнира  с четири гола на сметката си, а нигерийката Естер Аджакайе получи наградата за най-добър реализатор, след като вкара общо шест попадения в хода на турнира.

(Тази информация се разпространява по договор между БТА и ганайската агенция ГНА)