site.btaКирил Петков: Трябва ясно да кажем, че цялото правителство иска да се махне "зеленият" сертификат
Трябва ясно да кажем, че цялото правителство иска да се махне "зеленият" сертификат, изчакваме само да падне рискът за здравната система, за да може да го премахнем, заяви премиерът Кирил Петков пред български журналисти в Брюксел, където пристигна за участие в срещата ЕС-Африка.
По повод информацията, че към предстоящите у нас протести ще се включат провокатори, той призова за внимание. Информацията, която дойде при нас, е, че има хора, които са там за истинския протест - искат да се махне "зеленият" сертификат. Те са нетърпеливи, разбирам, и ще дойдат на протест. Това е една сравнително малка група от хора. Има една цяла група от хора, която идва и ще бъде включена към този протест, само за да показва несъгласие с българското правителство по неясни теми, добави той.
Премиерът отбеляза, че по постъпила информация части от криминалния контингент от различни райони на страната ще бъдат включени с опит да предизвикат провокация. За хората, които са там за "зеления" сертификат - разбирам, протестирайте, въпрос на време е, преди да отпадне и без това. Внимавайте с другите, които не са от вашата група и са изпратени там, само за да правят хулигански прояви, призова той.
По повод критиките, че все още няма достатъчно резултати от промените в КЕВР, премиерът посочи, че новите членове на комисията са независими професионалисти. Всички чакаме много бързо да се случат нещата, цените да паднат, мораториумът да отпадне, заяви премиерът. По неговите думи в следващите две седмици се очаква КЕВР да направи разчет за цените на енергията. За мен нещата се движат в правилната посока, обобщи той.
По въпроса с разпределението на държавния бюджет Петков заяви, че за него науката и иновациите са бъдещето на България, затова 20 милиона лева са били насочени натам. Бюджетът на прокуратурата е доста голям. В момента всички българи плащаме доста голяма цена, особено за нивото на правосъдие, което имаме, според мен плащаме даже прекалено голяма цена. Мисля, че тази промяна от прокуратурата към младите учени е посоката, в която би трябвало да има по-добър резултат за българската икономика и за България, отбеляза премиерът.
Той съобщи, че за кратко е разговарял с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за българския план за икономическо възстановяване. По неговите думи преговорите засягат алтернативен вариант на развитието на паро-газова централа. Той добави, че едва ли ще се наложи нова отсрочка за оценка на плана и един месец ще бъде напълно достатъчен за оценка.
Всички са много щастливи, че такава промяна има в България, заяви той по повод днешната си първа среща с държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС. Фокусът ни върху антикорупционната стратегия се е чул добре, посочи Петков. Имах разговор с френския президент Еманюел Макрон, обсъдихме важни теми, включително нашите ясни планове за разчистване на корупцията, за оправяне на съдебната система, говорихме за възможно сътрудничество по посока на инфраструктурата, поясни той.
По неговите думи Макрон приветства конструктивния диалог София-Скопие. Петков допълни, че според френския президент това е правилната посока. Макрон е изразил готовност да направи всичко, което зависи от него, за да подкрепи българските власти в процеса на европейско равнище.
По повод обсъжданите нови санкции срещу Русия премиерът заяви, че Европа има две съобщения - че всички страни от ЕС са заедно, че не може да има разделение по общата позицията за Украйна. Другото послание е, че ЕС продължава да използва всички дипломатически възможности за намаляване на напрежението. (НЖ)
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text