site.btaАджерпрес: Румънката Чортан става световен шампион по крос кънтри

Аджерпрес: Румънката Чортан става световен шампион по крос кънтри
Снимка: Аджерпрес

Румънската атлетка Николета Чортан спечели титлата световна шампионка в дисциплината крос кънтри на 8000 метра за жени, категория +45, в първите дни на Световния мастърс по лека атлетика Тампере 2022 във Финландия и се класира на първо място в генералното класиране на дисциплината, предаде специално за БТА румънската агенция Аджерпрес.

Чортан каза пред Аджерпрес, че титлата е изненада и за нея, като се има предвид, че се е състезавала срещу по-млади спортистки, а надпреварата е била при жега от 28-29 градуса.

„Беше трудно, но психически мога да кажа, че бях много добре. Състезанието имаше четири обиколки: имаше една обиколка около гора, по каменист терен, малко неравен, с лек наклон и в третата обиколка , когато бях на трето място, състезателите пред мен взеха доста силна преднина. Тогава си казах, че няма да се ги следва и бавно се приближих, в последната обиколка водех пред всички", каза Чортан.

Родената в Тулча, Чортан бе с осем секунди по-бърза от състезателката, която се класира втора в същата дисциплина.

„Като всеки спортист исках да спечеля световната титла и сега се чувствам много удовлетворена“, каза състезателката.

Чортан планира да се запише в края на този месец за полумаратона на състезанието „Beius Running“.

Чортан е световен вицешампион на полумаратон през 2019 г. в Полша.

(Новина, избрана от АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА без намеса в текста съгласно договора за сътрудничество между агенциите)