site.btaМОНЦАМЕ: Монголия въвежда изкуствения интелект в неврологията
Монголският национален университет по медицински науки (МНУМН), националният Институт по неврология и Монголското дружество по неврология си сътрудничат с Международната организация за изследване на мозъка за въвеждането на изкуствения интелект в монголския медицински сектор. Забележителен пример за това сътрудничество е годишна международна научна конференция, провеждана в Монголия, предаде монголската новинарска агенция МОНЦАМЕ.
Международната научна конференция „Мултидисциплинарна наука за мозъка - 2024“ обсъди необходимостта от използване на ИИ в неврологията. Преподавателят в МНУМН д-р Е. Туменджин заяви, че изкуственият интелект се развива въз основа на неврологията. ИИ е изначално свързан с неврологията и формира нейната основа. „Годишната международна научна конференция ни позволява да се поучим от развитието на глобалната наука за мозъка и да подобрим възможностите на нашите медицински специалисти“, допълни той.
Беше отбелязано, че има нужда от използване на ИИ, базиран на неврологията, за локализиране на модерни нови технологии в изследването на мозъка, подобряване на знанията на специалистите и ускоряване на въвеждането на новите технологии.
„Нашата страна има потенциала да осъществява проекти за изкуствения мозък. За това се нуждаем преди всичко от математици. Приложната математика, която е фундаментална наука, е добре развита у нас. Следователно е необходимо професионалистите да се обучават допълнително в областта на изкуствения интелект и да се специализират задълбочено в тази област“, заяви директорът на Института за мозъчни науки на МНУМН д-р Л. Батувшин.
Изкуствени мозъци могат да бъдат създадени в цифрова среда чрез включване на нервни клетки. От 2000 г. насам в Европейския съюз и Швейцария се изпълняват обширни и постоянно актуализирани проекти.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и МОНЦАМЕ)
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text