site.btaМОЛДПРЕС: Молдовският парламент гласува Националната отбранителна стратегия за периода 2024-2034 г.
Националната отбранителна стратегия на Молдова за периода 2024-2034 г. беше гласувана днес в парламента, предаде молдовската новинарска агенция МОЛДПРЕС.
Документът е разработен от Комисия, създадена с указ на президента на Молдова, съставена от представители на институциите с правомощия в сектора на отбраната, и беше критикуван от парламентарната опозиция.
Министърът на отбраната Анатоли Носатий представи стратегията. Той заяви, че документът е разработен в съответствие със законовото задължение за актуализиране на Националната отбранителна стратегия, което е пряко следствие от Стратегията за национална сигурност, одобрена през 2024 г.
Стратегията се основава на разпоредбите на конституцията на Молдова, включително статута на неутралност, Закона за националната отбрана, Програмата за действие на правителството, както и на международните ангажименти, поети от Молдова.
„Стратегията показва ясна визия и твърд ангажимент за модернизация на отбранителния сектор и интегриране в европейските механизми за сигурност, в качеството ѝ на държава, която се обявява за мир и благоденствие. Всяка поставена цел е конкретна стъпка към по-сигурно и проспериращо бъдеще за нашите граждани“, заяви Носатий.
Според цитирания източник общите цели на политиките в областта на отбраната включват: развитие и модернизация на националния отбранителен капацитет; привеждане в съответствие със стандартите на Европейския съюз; задълбочаване на отношенията на сътрудничество и партньорство на двустранно, регионално и международно равнище в областта на военната отбрана и сигурност; позициониране на Молдова като регионален и международен гарант за сигурност и стабилност.
Изпълнението на политиката в областта на отбраната се отнася и до непрекъснатото нарастване на военния капацитет, осигуряване на функционалността на въоръжените сили в мироопазващи мисии, подготовка на жителите и страната за кризисни ситуации, както и развитие на капацитета за наблюдение и контрол на въздушното пространство.
Друга основна цел е сближаването на националното законодателство с това на Европейския съюз в областта на отбраната. Освен това стратегията предвижда повишаване на оперативния капацитет и на киберзащитата, модернизиране на критичната и енергийната инфраструктура и оптимизиране на образованието и научните изследвания в сектора на сигурността и отбраната.
Министърът на отбраната подчерта, че в стратегията е разгледан и конституционният статут на постоянен неутралитет като фактор, който оказва влияние върху отбранителната политика.
„Молдова спазва конституционния статут на неутралитет, който се придобива чрез недопускане на разполагането на военни части на други държави на територията на страната, неприсъединяване към военни съюзи и неучастие във въоръжени конфликти. Въпреки това незаконното присъствие на руски военни сили на територията на Молдова затруднява международното признаване на този статут. В същото време неутралитетът не представлява пречка за развитието на сътрудничеството с партньорските държави и организации в сектора на сигурността и отбраната“, отбеляза Носатий.
Ръководителят на парламентарната комисия по национална сигурност, отбрана и обществен ред заяви, че документът е бил подложен на консултации и е бил подкрепен от повечето депутати.
Документът, обсъждан в пленарната зала на парламента в продължение на един час, беше остро критикуван от парламентарната опозиция.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и МОЛДПРЕС)
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text