site.btaАПА: Тазгодишната Виенска конференция по миграцията започна; в нея участва българският социолог Иван Кръстев
Висши политици и експерти от цял свят се събраха днес във Виена за тазгодишното издание на Виенската конференция по миграцията, организирана от базирания в австрийската столица мозъчен тръст Международен център за развитие на миграционната политика, предаде австрийската агенция АПА.
На двудневната среща министри от Гърция, Пакистан и Египет, както и висши представители на ЕС и ООН трябва да търсят решения на проблема с миграцията.
"Предполагам, че задачата пред нас ще стане още по-трудна", заяви генералният директор на центъра Михаел Шпинделегер в началото на конференцията.
Във връзка с това Шпинделегер посочи многобройните международни кризи, например в Близкия изток и Африка. Броят на разселените лица и бежанците вече е рекорден - 120 милиона души, а европейските граждани "не са доволни от настоящата ситуация в областта на миграцията".
Гласоподавателите и гражданите искат намаляване на незаконната миграция, по-силна политика за връщане на мигрантите и разумна политика по отношение на трудовата миграция.
Политиката в областта на миграцията трябва да се основава на защитата на правата на човека и на силни партньорства между всички държави, каза ръководителят на Международния център за развитие на миграционната политика.
"Понякога изглежда, че трябва да се направи невъзможното, за да се изпълнят всички тези очаквания", каза той.
Във встъпителната си реч бившият вицеканцлер и лидер на Австрийската народна партия не засегна темата за усилията на няколко правителства от ЕС да се оттеглят от общата система на ЕС за предоставяне на убежище. Вместо това той наблегна, например, на договорения след години на преговори европейски Пакт за предоставяне на убежище и за миграцията и на новите партньорства за справяне с транснационалната и трансконтиненталната миграция, както и на новите идеи за обработка на молбите за предоставяне на убежище в центрове извън ЕС.
"Някои от тях са отхвърлени, други са в първата фаза на прилагане", каза той, правейки препратка към британския план за изпращане на кандидати за убежище в Руанда, който вече беше отхвърлен във Великобритания, и към италианското сътрудничество с Албания за миграционни центрове на албанска територия.
Българският социолог Иван Кръстев, който беше първият говорител на конференцията, също не вижда основания за оптимизъм в областта на миграцията.
"Просто не е вярно, че всичко е под контрол. Повечето избиратели не го виждат по този начин", каза българският социолог. Той намери метафорично сравнение за настоящата ситуация в света: "Мъж пише телеграма на жена си: "Започни да се тревожиш. Подробностите ще последват". Точно в тази фаза се намираме в момента", подчерта той.
През първия ден на конференцията сред планираните говорители са министърът на вътрешните работи Герхард Карнер, гръцкият министър на миграцията Никос Панайотопулос, белгийският държавен секретар по въпросите на убежището Никол де Мор, заместник-върховният комисар за бежанците Рувен Меникдивела, египетският заместник-министър на миграцията Уаел Бадауи и полският заместник-държавен секретар по вътрешните работи Мачей Душчик. Очаква се да говорят и висши служители от САЩ, Дания и Ирландия.
Международният център за миграционна политика е основан в началото на 90-те години на миналия век на фона на Балканските войни с цел да укрепи капацитета на властите и организациите в областта на миграцията. Понастоящем организацията се подкрепя от 21 държави - от Ирландия до Турция и от Португалия до Швеция.
Утре ръководителите на Агенцията на ЕС в областта на убежището, на Агенцията на ЕС за основните права и агенцията за гранична защита "Фронтекс" ще се срещнат в рамките на форума във Виена.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text