site.btaИзраелският премиер Бенямин Нетаняху пристигна на посещение в Унгария


Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху пристигна днес на визита в Унгария по покана на своя верен съюзник Виктор Орбан, предаде Франс прес.
Орбан покани Нетаняху, пренебрегвайки заповедта за арест срещу израелския лидер, издадена от Международния наказателен съд (МНС).
"Добре дошли в Будапеща!", написа в социалната мрежа "Фейсбук" унгарският министър на отбраната Кристоф Салай-Бобровниски. Тази нощ той посрещна Нетаняху на летището в унгарската столица.
Това е първото посещение на Нетаняху в Европа от началото на войната в Газа през октомври 2023 г.
След военните почести в президентския дворец Нетаняху ще бъде посрещнат от своя колега Орбан за разговори, след които двамата ще дадат пресконференция.
Очаква се на срещата да бъде обсъдена унгарската подкрепа за плана на президента на САЩ Доналд Тръмп да поеме контрола над ивицата Газа и да разсели нейните жители.
През ноември 2024 г. Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за ареста на Нетаняху, обвинявайки го във военни престъпления и престъпления срещу човечеството в ивицата Газа. Оттогава израелският премиер пътува до Съединените щати, но досега не бе посещавал страна, подписала Римския статут - договора, с който е учреден базирания в Хага съд.
"Крайната му цел е да си възвърне възможността да пътува, където пожелае", каза пред АФП Моше Клугафт, консултант и бивш съветник на израелския лидер.
С това посещение в Унгария - страна, където няма да бъде арестуван, Нетаняху трасира пътя за нормализиране и бъдещите си визити, например в Германия, където бъдещият канцлер Фридрих Мерц е гарантирал, че може да отиде, без да бъде притесняван, отбелязва агенцията.
Орбан покани Нетаняху да посети Унгария веднага след като научи новината за издадената заповед за арест от МНС. Унгарският лидер заяви тогава, че е "шокиран от това срамно решение".
Очаква се Унгария не само да не изпълни решението на МНС за ареста на Нетаняху, но и да обяви оттеглянето си от съда, съобщи Радио "Свободна Европа", позовавайки се на дипломатически източници.
Унгария подписа учредителния договор на Международния наказателен съд през 1999 г., а две години по-късно го ратифицира - по това време Орбан вече бе започнал първия си мандат като премиер.
Унгария обаче не валидира свързана с договора конвенция и поради това твърди, че не е задължена да изпълнява решенията на международния съд.
/ДИ/
news.modal.header
news.modal.text