site.btaНорвегия и Франция се класираха за финала на Световното първенство по хандбал за жени

снимка: Ritzau Scanpix via AP/Henning Bagger

Защитаващият титлата си Норвегия и олимпийският шампион Франция се класираха за финала на Световното първенство по хандбал за жени.

Скандинавките, които са и действащи европейски шампионки, надделяха драматично след продължения над регионалния си съперник Дания с 29:28 (23:23, 9:14) в повторение на финала на първенството на Стария континент отпреди две години за голямо разочарование на публиката в залата в Хернинг.

Домакините започнаха много силно и поведоха с 5:1, а малко преди почивката дори увеличиха аванса си до 14:8. През второто полувреме норвежките постепенно съкратиха пасива си и две минути и половина преди края изравниха за 22:22, а 55 секунди преди сирената дори поведоха с 23:22 с гол на Сана Солберг-Исаксен.

В последната атака датчанките все пак успяха да отбележат след 7-метров наказателен удар на Кристина Йоргенсен  и пратиха мача в продължения. Допълнителното време вървеше гол за гол, като норвежките на пет пъти повеждаха, но съперникът изравняваше. Така се стигна до последната атака, в която най-добрата в срещата Хени Рейстад реализира от дистанция в последната секунда и с 15-ия си гол в двубоя донесе триумфа на тима си.

В търсене на пета световна титла в историята си Норвегия ще се изправи срещу Франция  в повторение на финала от предишния шампионат на планетата. Олимпийските шампионки нямаха особени проблеми в другия полуфинал и спечелиха срещу Швеция с 37:28 (19:11),  след като в 18-ата минута водеха с 13:3 и до края не допуснаха  да бъдат застигнати. С 9 попадения за успеха се отличи натурализираната хърватка Тамара Хорачек.

Франция ще се опита да стигне до трета световна титла след 2003 и 2017 година.