site.btaБрест постигна втора победа в Шампионската лига, равенство между Щутгарт и Спарта (Прага)

Снимка: Tom Weller/dpa via AP

Миналогодишната сензация във френския футбол Брест продължава своята идилия в Шампионската лига, записвайки втора победа в два мача. Днес бретонците постигнаха категоричен успех с 4:0 като гости над РБ Залцбург.

B другата среща от ранния слот в най-комерсиалния футболен турнир в света Щутгарт и чешкия Спарта (Прага) завършиха при равенство 1:1 след бурно първо и сравнително миролюбиво второ полувреме.

В Залцбург гостите от Брест получиха ранен гол, който обаче беше отменен с помощта на системата за видеопомощ (ВАР), след като съдиите видяха игра с ръка. Абдала Сима откри резултата за гостите от Франция в 24-ата минута, а през втората част направиха празник за феновете си. Махди Камара в 66-ата, нов гол на Сима в 71-ата и попадение на Матиас Перейра след още четири минути оформиха разгрома за гостите.

Така Брест стана първият френски отбор от 1979-а година насам, който печели две поредни срещи на старта в Шампионската лига.

Щутгарт и Спарта (Прага) направиха интересен мач в първите 60 минути, но накрая и двата тима сякаш се съгласиха с постигнатото преди почивката равенство 1:1. Енцо Мийо откри резултата за домакините от Щутгарт в 7-ата минута, когато Максимилиан Мителщет центрира чудесно отляво и го намери в наказателното поле.

Две минути по-късно Джейми Левелинг можеше да удвои преднината на германците, но вратарят на Спарта Петер Виндал спаси. В 14-ата минута Мартин Витик с глава прати топката в страничната греда на вратата, пазена от Нюбел, за съжаление на гостите. В 32-ата минута финландският полузащитник на Спарта (Прага) Каан Кайринен изстреля топката по невероятен начин с левия крак от фаул, а топката облиза сглобката на гредите. Вратарят Александер Нюбел скочи, пипна я, но нямаше как да я спре от влизане в рамката. Гостите продължиха да имат по-чистите положения и сръбското крило Велко Бирманчевич в 39-ата минута с глава прати топката в горната греда.

Началото на втората част предложи ново положение за Бирманчевич, а в 65-ата минута Енцо Мийо пропиля перфектна възможност за аванс на домакините. Ударът му от чиста позиция беше блокиран от защитник на чехите.

Така Брест излезе на върха в обединеното класиране на Шампионската лига с 6 точки от два мача, Спарта (Прага) е след тях с 4. Щутгарт записа първа точка и е на 24-о място, докато австрийците са с две поражения на дъното.

Към 01:27 на 02.10.2024 Новините от днес