site.btaСофия предаде на Монако щафетата за "Световна столица на спорта“ по време на годишната гала-вечер в Брюксел
Представителите на София връчиха като символична щафета на екипа от Монако знамето за следващата "Световна столица на спорта“ - през 2025 г. Това стана по време на годишната Гала на Асоциацията на Европейските градове и столици на спорта (ACES Europe), която се състоя днес в Европарламента в белгийската столица Брюксел. Станали на крака, над 400 души в Голямата зала приветстваха представителите на най-големия български град. София получи признание като една от най-активните и иновативни европейски столици на спорта, а междувременно помогна на още 14 селища в страната да заслужат ценната титла и да се възползват от многото опции за предоставяне на нови възможности за активен и здравословен начин на живот. Церемонията съвпадна с деня на пълното приемане на страната ни в Шенгенското пространство.
До знамето бяха евродепутатът Андрей Ковачев – един от основните двигатели в обхващащия масовия спорт проект, Димитър Шалъфов – председател на Комисията за децата, младежта и спорта към Столична община и председател на Фондация "София – европейска столица на спорта, тук бяха още Димитър Петров, Дамян Диков и Анатоли Илиев – съответно член на УС, изпълнителен директор и организационен секретар на Фондацията. При предаването на флага присъстваха и три от световните звезди на българския спорт – каратистката Ивет Горанова – олимпийска шампионка от Токио’2020, гимнастичката Ренета Камберова – бронзова медалистка от Рио’2016 и сабльорката Йоана Илиева – участничка на олимпиадата в Париж’2024, които от години подкрепят София в развитието и утвърждаването й като спортна столица.
"От името на София и България първо искам да благодаря на домакините от ACES Europe. За нас е много важен ден и в тази връзка искам да поздравя българските и румънските граждани, които от днес са пълноправни членове на Шенгенското пространство. През 2024 г. София организира повече от 160 спортни събития и активности, ще продължим със същия темп и ще се опитаме да надграждаме. Благодаря за предоставената ни възможност да бъдем световна столица на спорта, за нас е чест да предадем символичната щафета с връчване флага на представители на Монако, на които желаем успех през следващата година,“ каза в приветствието си Димитър Шалъфов.
"Отново с радост подчертаваме, че София е от най-активните, последователни и иновативни сред световно известните градове, заслужили досега това признание. Градът и градската управа се възползваха максимално от титлата и се представиха блестящо, най-вече в предоставянето на повече възможности за спорт. Високо ценим разнообразието от събития и техния ефект сред различни социални и възрастови групи, както и многото хора, до които достигнаха посланията на този проект. Вие бяхте отличници с една изключително успешна кампания в полза на гражданите на вашия древен и красив град,“ каза Джан-Франческо Лупатели, основател и президент на ACES Europe, Асоциацията, която тази години чества четвърт век от основаването си.
Представителите на София заслужиха продължителни аплодисменти в огромната зала на Европейския парламент в Брюксел, в която присъстваха представители на градове и общини от цяла Европа, високопоставени гости от Европейската комисия и евродепутати. Оценките за дейността на българската столица изтъкваха основните приоритети по отношение на спорта като отбелязваха, че най-важната цел на кампанията се съдържа в намерението спортът да достигне до всеки, да обхване многообразието от различни възрастови и социални групи.
София е едва петият град на планетата заслужил престижната титла, преди това с подобно признание бяха Абу Даби 2019, Гуадалахара 2020-2021, Мадрид 2022 и турският Коня 2023 г. В залата приветстваха българските представители с благодарност за направено по инициативата през годината, а и изобщо за българската отдаденост на проекта през последното десетилетие. Напомняме, че заради отличните резултати, още в края на 2018 г ACES Europe взе решение да обяви София за „постоянен носител на титлата Европейска столица на спорта“, което се случва за първи път в историята.
България имаше и друг повод за задоволство на годишната Церемония в Брюксел. След визити през лятото на „Оценителната комисия“ в България и покриване изискванията на специален въпросник по всички аспекти и критерии, свързани със спортната политика на общините, ACES Europe обяви Созопол за „Европейски малък град на спорта за 2025 г.“ Изборът е базиран на възможностите и намеренията на съответното населено място, като се приема, че спортът е фактор, който влияе върху развитието на обществото, подобряване качеството на живот, съдейства за доброто здраве и интеграцията на отделните социални общности. Традиционно, отличието, знамето и сертификатът бяха връчени на зам.-кметът на Созопол Тодор Дамянов лично от председателя на ACES Europe Джан-Франческо Лупатели, чиято е и инициативата за самия конкурс.
Зам.-кметът Дамянов благодари за високото признание и изрази ангажимента на градската управа да се възползва максимално от титлата като осигури повече възможности за спорт и активен начин на живот за гражданите и гостите на черноморското градче. "Горд съм, че нашият малък, но древен град стана част от това голямо европейско и световно спортно семейство. Созопол ще организира редица спортни събития, инвестираме и в спортната инфраструктура, която е сред най-модерните у нас за подобен род селища. Предстои да реновираме осветлението и тревната настилка на футболния стадион, възнамеряваме да оформим и още един тренировъчен терен, наред с това ще организираме надпревари по плуване, бокс, футбол и много други спортове,“ каза още Дамянов.
Евродепутатът Андрей Ковачев, който е президент на Консултативната група на ACES Europe, е в основата на идеята българската столица да кандидатства и да спечели званието „европейска“, а след това и „световна“ столица на спорта.
Ковачев изнесе пред пълната зала в Парламента на Стария континент прочувствена реч за ролята на спорта за бъдещето на обединена и силна Европа. „Спортът е важен не само като здравословен начин на живот, но и като обединител на нациите. Главната идея на тази инициатива изтъква спортът като превенция срещу негативните явления, като активен начин на живот, като интеграция, спортът да създава мостове и да събира хората. Щастлив съм, че София бе световна столица на спорта тази година и че един от прекрасните български градове ще бъде европейски малък град на спорта през 2025 г.“ заяви Ковачев и изрази благодарност към Европейския парламент за силната подкрепа на инициативата. С емоционално обръщение към присъстващите в залата се обърна и еврокомисарят по спорт Глен Микалев, който бе специален гост на тържествената Гала.
С дейността си по инициативата София увлече много други наши селища, които подобно сега на Созопол заслужиха авторитетното звание. До този момент 14 български градове и селища вече са лауреати на престижните награди на ACES Europe, което поставя страната ни сред отличниците по този показател на континента. През 2014 година София спечели титлата „Европейска столица на спорта“, а през годините Пловдив, Бургас, Русе, Стара Загора, Варна, Пазарджик, Горна Оряховица, Панагюрище и Монтана бяха обявени за европейски градове на спорта. В инициативата бяха отличени като „Малък град на спорта“ Банско, Сандански, Чепеларе и Бяла, а Албена стана първият в историята „Европейски курорт на спорта“.
По-рано през деня представители на София, заедно с президента на ACES Europe и трите изтъкнати шампионки от България присъстваха на специална пресконференция за българските медии, акредитирани на Церемонията в Брюксел. „Голямата цел на титлата “световна столица на спорта“ бе да поддържа един устойчив, успешен и вече утвърден модел, който да остане в полза на гражданите и гостите на града,“ каза Ковачев. „Столична община ще продължава да има спорта и активния начин на живот за един от своите приоритети. Предстои да обявим богата програма за 2025 г. с много събития и активности, които ще предоставят на софиянци и гостите на града нови възможности за спорт,“ заяви Димитър Шалъфов.
На брифинга стана ясно, че ACES продължава да разширява проекта с все по-голямото разрастване на инициативата чрез световни и континентални столици и градове на спорта“. Глобалният формат се осъществява с помощта на основни международни организации като Обединените нации и др. „След успеха в Европа, разширяваме дейността с търсене и популяризиране на добрите спортни примери и практики по цял свят. Въведени са вече титлите: „Средиземноморска столица на спорта“, „Европейска столица на колоезденето“, „Американска компания за здраве и спорт“, „Компания за здраве и спорт на ЕС“, „Европейска столица на спорта по интегриране на доброволци“, „Европейски регион на спорта“, „Европейска община на спорта“, „Европейски остров на спорта“ и др. „Така предоставяме възможност на обществата да се обединят в името на спорта, чрез активния начин на живот за всеки,“ заяви Хуго Алонсо, генерален секретар на ACES Europe. Сред оценителите на кандидатурите от години са признатите със своята експертиза Анатоли Илиев и Дамян Диков – съответно организационен секретар и изпълнителен директор на Фондация „София – европейска столица на спорта“.
/АВ/
news.modal.header
news.modal.text