site.btaОрганизаторите на Париж 2024 твърдят, че Игрите са били по-малко замърсяващи от предишната Олимпиада
Организаторите на Олимпиадата в Париж казват, че събитието е било много по-малко замърсяващо от предишните Игри, но не твърдят, че е било "въглеродно неутрално", въпреки финансирането на проекти за компенсиране на вредните емисии.
Те заявиха, че Олимпийските и Параолимпийските игри през лятото са генерирали 1.59 милиона тона затоплящ климата въглероден диоксид, от храната, която са яли спортистите и конструкцията на стаите им до полетите, с които са пътували зрителите, както и енергията, която е захранвала състезанията.
Според изчисления на френското правителство за въглеродното въздействие, 1.59 милиона тона CO2 се равняват на шофиране около земното кълбо с кола 182 675 пъти или 898 305 полета отиване и връщане между Париж и Ню Йорк.
Все пак организаторите на Игрите в Париж уточниха, че са постигнали целта си да намалят наполовина замърсяващия отпечатък на Олимпиадата, обявявайки 54.6% намаление на емисиите на CO2 в сравнение с Олимпиадата в Лондон през 2012 година и Игрите в Рио де Жанейро през 2016-а.
Организаторите заявиха още, че мисленето за въглеродните емисии много преди Игрите и определянето на цел за намаляването им са ключови. Мерките за намаляване на емисиите бяха включени в плановете от самото начало.
"За да променим нещата, трябваше да преоткрием доста неща", каза Джорджина Гренон, директор по екологичните постижения за Олимпиадата.
"Олимпийският котел използва електричество и LED прожектори, за да създаде впечатлението, че гори, а това го направи 300 пъти по-малко замърсяващ, отколкото ако е изгорил газ", добави Гренон.
Дори олимпийските медали включваха рециклирани материали, като във всеки бе вградено повторно използвано парче от Айфеловата кула.
Електричеството захранва 98.4% от енергийните нужди на Игрите, а организаторите увериха, че споразумение за закупуване, което са подписали с доставчика на електроенергия EDF, гарантирало, че всичко е произведено от слънчева или вятърна енергия.
Продавайки 12.1 милиона билета, Париж постави рекорди по посещаемост, но транспортирането на зрители до френската столица и до различните състезания доведе до неочаквано високи въглеродни емисии. Очакваше се транспортът да представлява около една трета от въглеродния отпечатък на Париж, но организаторите твърдят, че в крайна сметка той представлява 53%.
Организаторите обявиха също така, че разходват малко над 12 милиона евро за проекти в Африка, Азия, Централна Америка и Франция, които имат за цел да компенсират 1.59 милиона тона въглеродни емисии на Игрите.
С парите се финансират десетки хиляди по-малко замърсяващи готварски печки и достъп до вода в Нигерия, Конго, Кения и Руанда, слънчева енергия в Сенегал и Виетнам и залесяване в Гватемала, Кения, Сенегал и Франция.
/КМ/
news.modal.header
news.modal.text