site.btaМариела Георгиева и Белослава Иванова се класираха съответно на седмо и осмо място на турнир по фехтовка в Истанбул

снимка: БФ Фехтовка

Мариела Георгиева и Белослава Иванова се класираха съответно на седмо и осмо място в сателитния турнир на сабя жени, който се проведе този уикенд в Истанбул.

В състезанието участваха 57 спортистки от 15 държави. България беше представена от 13 сабльорки, като конкуренцията беше сериозна, а надпреварата носеше точки за световната ранглиста.

Мариела Георгиева излезе от групите с пет победи и една загуба. В директните елиминации българката надделя във втория кръг над Калина Атанасова с 15:12, а в двубоя за място сред най-добрите осем спечели срещу Беа Ейбрам-Муур (Великобритания) с 15:14. В срещата за място в полуфиналите Георгиева отстъпи пред Елизабета Борели (Италия) с 11:15 и се нареди на седма позиция.

Белослава Иванова записа три победи и две загуби в груповата фаза. Във втория кръг от директните елиминации тя победи Тин Тан Жо (Сингапур) с 15:14, а след това се наложи над Доротея Бевиз (Унгария) с 15:5. За място на полуфиналите Иванова загуби от Джулия Арпино (Италия) с 10:15 и остана осма.

Сред най-добрите 16 се класира Емма Нейкова, която е 13-а. В топ 32 завършиха Виктория Витлиемова (която раздели 18-19 място с Бегyм Алкая от Турция), Ралица Гаджева (24-а) и Калина Атанасова (25-а).

От групите излязоха още Натали Мишинева и Василена Кръстева, които са съответно 38-а и 42-а.

В надпреварата на мъжете участваха 93 сабльори от 14 държави. На пътеките излязоха 21 българи, като най-добро класиране записа Тодор Стойчев, завършил на девето място.

Стойчев спечели и шестте си мач в груповата фаза. В елиминациите той победи Мустафа Йълдъръм (Турция) с 15:5, а след това – Сен Фу Чан (Сингапур) с 15:10. В срещата за място сред най-добрите осем българинът отстъпи пред Кристиан Раб (Унгария) с 5:15 и се класира 9-и.

От групите излязоха още девет българи, като сред най-добрите 32 се класираха Николай-Томас Георгиев (18-и), Виктор Филев (24-и), Никола Меицов (25-и), Никола Господинов (28-и) и Димитър Райкин (31-и).

Към 21:47 на 20.10.2024 Новините от днес