site.btaКристиан Макун донесе победата на Левски срещу ЦСКА-София в дербито

Кристиан Макун донесе победата на Левски срещу ЦСКА-София в дербито

жълти картони - Мустафа Сангаре, Александър Колев (Левски), Ломбард Делова, Джонатан Линдсет, Мика Пинто, Иван Турицов, Марселино Кареасо (ЦСКА-София)
състави:
Левски: Матей Маркович, Кристиан Макун, Кристиан Димитров, Вандерсон Цунами, Алдаир, Майкон, Карлос Охене, Асен Митков (57 - Джавад Ел Джемили), Евертон Бала (71 - Фабио Лима), Александър Колев, Мустафа Сангаре (90+7 Клемент Икенна)
ЦСКА-София: Густаво Бусато, Тибо Вион (79 - Иван Турицов), Лумбард Делова, Лиъм Купър, Мика Пинто, Марселино, Джеймс Ето'о, Джонатан Линдсет (79 - Тобиас Хайнц), Зюмюр Бютучи (64 - Матиас Фаетон), Джейсън Локило (64 - Илиан Илиев), Аарон Исека (64 - Годуин Коялипу)

Левски победи ЦСКА-София с 1:0 във вечното дерби с гол в самия край на мача. В герой за "сините" се превърна венецуелският защитник Кристиан Макун, който бе точен с глава в 86-ата минута. Левски бе по-активният тим в края на мача и настойчивостта му даде резултат. Алекс Колев удари греда за "сините", а пропуски направиха Мустафа Сангаре, Евертон Бала и Майкон в дербито. За "червените" най-чистото положение пропусна Джонатан Линдсет в средата на втората част. Това бе първа победа на Левски в дербито от две години насам, докато "червените" са вкарали само един гол в последните си четири мача.

От титулярния състав на Левски заради контузия отпадна Келиан ван дер Каап, като вместо него в центъра на отбраната започна Кристиан Макун. Асен Митков бе предпочетен в центъра на терена, редом до Карлос Охене, който игра с маска. За ЦСКА-София за първи път като титуляр започна Зюмюр Бютучи, а на върха на атаката започна Аарон Исека вместо Годуин Коялипу.

Мачът започна без предварително разузнаване, като още в 12-ата секунда Мустафа Сангаре нахлу мощно през зоната на Лиъм Купър и стреля силно над напречната греда на "червените". ЦСКА-София отговори с агресивна преса и с атака, която стигна до разбъркване в наказателното поле.

"Червените" установиха териториално преимущество в първите минути, като изпълниха два корнера, при втория от които Тибо Вион стреля с глава, но в обсега на вратаря Маркович, а след това националът на Люксембург Мика Пинто

В деветата минута Карлос Охене стреля от границата на наказателното поле, но високо над вратата на Густаво Бусато. Малко по-късно именно Охене бе уцелен в главата с много силен шут на Джейсън Локило, което наложи да му бъде оказвана лекарска помощ в разстояние на няколко минути.

В 19-ата минута при грешка при изнасянето на топката Сангаре бе фаулиран от Лиъм Купър, който го удари с шпагат в глезена.

В 23-ата минута Мустафа Сангаре изведе Александър Колев, който избяга отдясно и влезе сам в наказателното поле, като отправи фалцов удар, който се отби в левия стълб на вратата на Бусато и се върна на терена.

В средата на първата част "сините" бяха по-агресивният отбор и използваха всяка възможност при спечелена топка да атакуват мигновено.

Усещаше се и напрежението на терена, което доведе до някои елементарни грешки при пасове на играчите от двата отбора.

След половин част игра Макун опита пряк свободен удар, но стреля над напречната греда.

В 37-ата минута десният халф бек на Левски Алдаир проби отляво и подаде на Сангаре, който стреля отблизо и само рикошета в крака на Лиъм Купър отклони топката на сантиметри от десния стълб на вратата на гостите.

В 44-ата минута Аарон Исека бе изведен сам срещу вратаря на Левски Маркович и копна топката над него, като тя влизаше във вратата, но бе догонена от капитана на Левски Ванделсон Цунами, който я изби пред голлинията. "Червените" имаха претенции за дузпа за нарушение на вратаря Маркович срещу Исека, но такова не бе отсъдено.

Дълбоко в добавеното време Джейсън Локило свали топката с глава пред наказателното поле, като Цунами изби, но тя попадна в краката на Джонатан Линдсет, чийто удар бе блокиран.
Левски започна по-активно втората част. В 52-рата минута Евертон Бала нанесе тежък удар пред наказателното поле, който бе избит от Бусато, но топката попадна у Майкон, който от чиста позиция удари топката с кората и я прати високо над вратата. Малко по-късно при опасно изпълнение на корнер от "сините" Тибо Вион изчисти топката пред голлинията.

В 57-ата минута Асен Митков от Левски нямаше повече сили и бе сменен от Джавад Ел Джемили. Евертон Бала опита още един далечен удар, който бе спасен от Бусато.

В 66-ата минута току-що влезлият на терена Илиан Илиев от "червените" центрира без забавяне отдясно, а Джонатан Линдсет стреля от движение, като топката мина на сантиметри от външната страна на левия стълб на вратата на Маркович.

Малко по-късно Линдсет подаде на друга резерва - Коялипу, който стреля над гредата.

В 73-ата минута Алдаир остана на една крачка от това да засече топката сам срещу вратата на Бусато.

Десетина минути преди края на редовното време Левски изпълни серия от корнери, като при едно центриране Иван Турицов изпревари с малко връхлитащия Сангаре.

В 85-ата минута Матиас Фаетон от ЦСКА проби мощно отляво и влезе към средата, но ударът му бе блокиран.

В 86-ата минута след изпълнение на корнер от Фабио Лима Кристиан Макун изпревари с глава Коялипу и насочи топката с глава в близкия ъгъл, като Бусато успя да я извади, но зад голлинията.

В добавеното време "червените" стигнаха само до удар над гредата на Коялипу. Левски се изравни по точки с Лудогорец на върха на класирането и продължава преследването, докато ЦСКА-София остава на 13-о място с едва 10 точки.

Към 20:18 на 19.10.2024 Новините от днес