site.btaВолейболната легенда Димо Тонев направи дарение по случай рождения си ден
Дарение като подарък за рождения си ден направи легендата на българския и световния волейбол Димо Тонев. На 2 юли тази година той чества своята 60-годишнина. Обявеният за "Най-добър централен блокировач в света" за 1990-та се раздели с бронзовия си медал, спечелен с мъжкия национален отбор на България на Световното първенство по волейбол във Франция през 1986 година. Ценното отличие остава в Музея на спорта Националния стадион "Васил Левски" редом до отборната купа.
"Това беше един много тежък период въобще за световния спорт - припомни си Тонев, връчвайки медала. - След бойкот на Олимпийски игри през 1980 година, след бойкот на Олимпийски игри през 1984 година в Лос Анджелис, Световното първенство през 1986 г. беше едно от първите във волейбола, в което се събраха най-силните сили в света. Изключително голяма и свирепа конкуренция със САЩ, СССР, Аржентина, Бразилия, Полша и Франция като домакин, нашият отбор се пребори за този медал, който виждате тук. Това стана, благодарение на момчетата, с които играхме заедно."
Медалът бе предаден на церемония в Музея на спорта днес, в която присъстваха и част от съотборниците на Тонев от онзи славен състав - Петко Петков (капитан на отбора), Николай Димитров, Любомир Ганев и Борислав Кьосев. В битката за бронза тогава България побеждава Бразилия с 3:0.
"Нека този медал бъде тук във витрината и бъдещите поколения, и всички, които са свързани със спорта, да знаят за този успех", посочи още Тонев.
На церемонията присъстваха много лица от българския спорт и волейбол, начело с министъра на младежта и спорта Георги Глушков, който връчи на Тонев почетен плакет.
"За мен е удоволствие да бъда част от днешното тържество по случай 60-годишнината на нашия приятел и много голям спортист, и пример за младите - Димо Тонев. Министерството на младежта и спорта оценява много високо неговия принос в областта на спорта и на волейбола. И в българския и в световния волейбол той е поставил невероятен стандарт - винаги, където се е състезавал. Повечето от нас много добре познават блестящата му спортна кариера и неговият скромен характер, но в същото време така завладяващ и даващ пример на младите. Искам да ти пожелая да бъдеш жив и здрав, щастлив и усмихнат, и да даващ още пример във волейбола и в спорта!", каза министър Глушков.
След това президентът на Българска федерация по волейбол Любомир Ганев подари картина и отправи лични благодарности към Димо Тонев, с когото са делили една стая в националния отбор в продължение на шест години.
"Ти винаги ще имаш място в моя живот. Скъпи приятелю, благодаря ти за всичко, което си направил за волейбола! Благодаря ти за миговете, в които сме изкарали заедно! Сигурен съм, че сега ще продължиш да правиш и това като член на Управителния съвет на БФВ. Искам да ти пожелая да бъдеш жив и здрав! Ти беше един от първите, които показа на нас какво трябва да правим", отправи своя поздрав Ганев.
Тонев е четирикратен шампион на България като състезател, а пет пъти вдига купата на страната. Той е носил екипа на двата най-големи спортни клуба у нас - Левски и ЦСКА. Неслучайно днес го уважиха и от двата лагера - президентът и треньор на "червените" Александър Попов и съпрезидентите на "сините" Владимир Николов и Давид Давидов. Председателят на ОСК Левски - Тодор Тодоров, също имаше подарък за Тонев.
Българска телеграфна агенция има споразумение за сътрудничество с Музея на спорта.
Музеят на физическата култура и спорта се намира в специално пригодена зала в Националния стадион "Васил Левски". Той е създаден с решение на Бюрото на ВКФС (Върховен комитет за физическо възпитание и спорт) и с писмо на Министерство на културата от 26 април 1956 година. Първата музейна експозиция е открита на 30 март 1962 година.
Музеят на спорта е под номер 66 в списъка на 100-те национални исторически обекта.
/ХБ/
news.modal.header
news.modal.text