site.btaБерое надигра Монтана 2003 в българското дерби в Адриатическата лига по баскетбол за жени

снимка: Боян Ботев/БТА (архив)

Шампионът на България Берое се наложи над вицешампиона Монтана 2003 с 83:76 (26:23, 23:23, 19:17, 15:13) като домакин в Стара Загора в българското дерби от третия кръг на Адриатическата лига по баскетбол за жени.

Победата бе трета поредна за Берое, който остава в челото на временното класиране, докато Монтана 2003 допусна втора загуба от три изиграни мача до момента.

Двата състава ще излязат отново един срещу друг в петък (18 октомври) във втория кръг на българското първенство при дамите. Те предложиха интересен сблъсък на зрителите в Стара Загора, макар домакините да не изпуснаха водачеството нито за момента.

Баскетболистките, водени от треньора Албена Хубенова, започнаха по-уверено и поеха инициативата в началните минути. Постепенно авансът на Берое достигна 9 точки при 22:13 след тройка на Божица Муйович при оставащи по-малко от четири минути от първата четвърт. Гостите показаха, че са готови за битка и намалиха до 22:24, фиксирани след кош на Сара Бут 67 секунди преди края на частта, която приключи с преднина от 26:23 за старозагорки.

Берое не изпусна водачеството и през втората четвърт, макар Монтана 2003 да търсеше начини за обрат и при оставащи 26 секунди от първото полувреме се доближи на една точка – 46:47 след тройка на Киана Джонсън. С два точни наказателни удара за домакините Божица Муйович оформи резултата след 20 минути игра – 49:46.

В средата на третата част Монтана 2003 отново съкрати дистанцията само до точка при 56:57 след кош на Янина Тодорова, но Берое отговори със серия от 6 безответни точки, за да увеличи аванса си до 63:56, а преди последния период старозагорки водеха с 68:63.

Домакините не допуснаха колебания в оставащите минути, покачиха преднината си до 12 точки и се поздравиха с третия си пореден успех в турнира, удължавайки позитивната си серия срещу този противник. Те отбелязаха 11 наказателни удара повече (15/18 - 4/8), но отстъпиха при стрелбата от далечна дистанция (8/25 - 12/33).

Божица Муйович бе най-полезна за състава от Стара Загора с 20 точки, 2 борби и 2 асистенции. Рейчъл Териът допринесе за победата на Берое със 17 точки, 3 борби и 8 асистенции, а Радостина Христова завърши с „дабъл-дабъл“ от 12 точки и 10 борби.

За Монтана 2003 Киана Джонсън се отличи с 24 точки, 10 борби и 5 асистенции, а Сара Бут добави 20 точки и 5 борби.

В Адриатическата лига за тима на Берое предстои гостуване на босненския Орлови на 23 октомври, докато същия ден Монтана 2003 ще приеме сръбския Партизан 1953.

Към 23:36 на 16.10.2024 Новините от днес