site.btaГърция постигна победа като гост на Англия, Ерлинг Холанд с два гола и рекорд при успеха на Норвегия над Словения в Лигата на Нациите

снимка: AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Гърция постигна изключително престижна победа над Англия с 2:1 на стадион Уембли в Лондон и оглави група В2 на турнира на УЕФА Лига на Нациите с пълен актив от 9 точки. Англичаните, които до днес бяха безгрешни, остават на 2-ата позиция с 6.

Първа победа записа и Република Ирландия, която стигна до пълен обрат в Хелзинки и се наложи с 2:1 над Финландия. Скандинавците са на дъното без актив.

Вангелис Павлидис беше големият герой за гърците, след като се разписа в началото на второто полувреме, а негов гол в края на мача пък беше отменен поради много тънка засада. Джуд Белингам изравни в 87-ата минута, но отново Павлидис се разписа добавеното време и донесе трите точки за гостите. Още едно попадение за Гърция беше отменено заради засада.

Срещата започна с минута мълчане в памет на починалия преди няколко часа гръцки национал Джак Балдок. Англичаните започнаха срещата с устрем, който обаче приключи в 4-ата минута, когато Белингам стреля. Вратарят Одисеас Влаходимос обаче внимаваше и спаси шута.

След това англичаните изпаднаха в необяснима и тежка летаргия, от която не успяха да излязат през целия мач. Леви Колуил спаси чист гол за Гърция в 10-ата минута, а минута по-късно при изпълнение на ъглов удар и последвало разиграване Константинос Мавропанос прати топката във вратата. Това обаче първото за Гърция, отменено днес заради засада.

Четири минути след началото на второто полувреме Гърция най-после поведе. Вангелис Павлидис получи топката, тръгна на дрибъл и преодоля Трент Александър-Арнолд, Коул Палмър и Джон Стоунс и простреля вратаря Джордан Пикфорд. След това Александрос Циолис имаше чудесна възможност, която пропусна. В 87-ата минута Оли Уоткинс и Доминик Соланке направиха единствената прилична атака на Англия за втората част. Топката беше извадена назад и с мощен изстрел извън наказателното поле Белингам простреля Влаходимос. Но в 4-ата минута на добавеното време с втория гол в мача Павлидис осигури успеха на Гърция.

Йоел Похянпало даде преднина на Финландия срещу Република Ирландия в 17-ата минута и оползотвори началния домакински натиск. Лиъм Скейлс в 57-ата минута изравни, а Роби Брейди оформи обрата две минути преди края на срещата.

Ерлинг Холанд отново беше големия герой за Норвегия, която победи Словения с 2:0 в група В3. Австрия пък не остави шансове на Казахстан в другата среща от потока и днес празнуваха с 4:0.

Нападателят на Манчестър Сити Холанд за първи път в кариерата си излезе като капитан на страната си и с десния крак в 7-ата минута при добавка откри резултата. Това е неговият 33-и гол с националната фланелка. В 62-ата минута той направи 3:0 и с 34-ото си попадение стана голмайстор номер 1 на страната си за всички времена. С днешните две попадения той изпревари Йорген Юве, който е регистрирал постижението през 1937-а година. 24-годишният Холанд в момента има 34 попадения в 36 мача за страната.

2:0 направи партньорът му в атаката Александър Сьорлот, който се разписа в 52-ата минута. Отново Холанд имаше заслуга за гола, след като се пребори с Яка Бийол от Словения, който пък в опита си да избие топката я сервира на Сьорлот.

Словенците почти не оказаха съпротива днес, а тяхната голяма звезда Бенямин Шешко остана на терена до 78-ата минута, когато беше заменен от Блаж Крамер.

В другата среща Австрия изнесе истински рецитал на Казахстан, побеждавайки го с 4:0. Кристоф Баумгартнер даде преднина на австрийците в 10-ата минута, а другите три гола паднаха след почивката. Техни автори станаха Филип Линхарт (52-а минута), Марсел Забицер (56-а) и Матиас Зайдел (79-а минута).

Норвежците събраха 7 точки, пред Австрия и Словения с по 4 и Казахстан с 1.

В третото ниво на турнира – група 4 на Лига С тимът на Република Северна Македония взе преднина в битката за върха, след като Армения се задоволи само с 2:2 при гостуването на Фарьорските острови. Арменците са на 2-о място с 4 точки, на 3 от лидера от бившата югославска република.

В група D1 пък Гибралтар надделя над Сан Марино и записа първа победа. За крайното 1:0 се разписа Итън Брито в 62-ата минута. Главен съдия на тази среща беше германският топ-арбитър Феликс Цвайер.