site.btaИталия и Белгия завършиха наравно в Рим, Франция постигна втора победа в група А2 на Лигата на Нациите

снимка: Alfredo Falcone/LaPresse via AP

Италия завърши 2:2 с Белгия, като повече от едно полувреме игра с 10 души заради червен картон на Лоренцо Пелегрини в среща от третия кръг на група А2 в турнира Лига на нациите. В същия поток без Килиан Мбапе и дни след отказването от националния отбор на Антоан Гризман Франция отнесе Израел с 4:1.

Италианците остават на върха със 7 точки, Франция вече има 6. Белгия е с 4 точки, а Израел все още няма нито една спечелена.

Италия започна по невероятен начин мача с Белгия и още след 61 секунди игра взе преднина в резултата, но накрая трябваше да брани равенството, след като двата отбора завършиха 2:2 на Стадио Олимпико в Рим. По същото време в Унгария световните вицешампиони от Франция победиха Израел с 4:1.

Андреа Камбиасо откри резултата след вихрена атака преди да са изминали две минути след чудесно подаване от ляво. В 24-ата минута Матео Ретеги удвои преднината на Скуадра адзура след асистенция на на Камбиасо.

Белгийците, които изглеждаха в тотален шок до 35-ата минута, а в 38-ата получиха помощ от съдбата, след като италианците останаха с 10 човека на терена. Лоренцо Пелегрини влезе много грубо, отзад в глезена на Артур Теате. Съдията Еспен Ескос от Норвегия показа първоначално показа жълт картон на италианеца, но беше привикан да преразгледа ситуацията на монитора за видеопомощ (система ВАР). Там прецени, че е сбъркал и изгони човека на домакините.

Tова е първи червен картон за футболист на италианския национален отбор от три години насам. Предишният отстранен е бил Леонардо Бонучи на 6 октомври 2021-а година, пак в Лигата на Нациите, но срещу Испания.

Левият защитник Максим де Кайпер намали в 42-ата минута, след като беше изведен на чиста позиция от Леандро Тросар. Вече с човек повече, "червените дяволи" наложиха контрол върху мача в голяма част от срещата.

Логично се стигна до 2:2 в 61-ата минута чрез Леандро Тросар, на когото топката беше свалена от Воут Фаес при заучено изпълнение на ъглов удар. Само след две минути белгийците имаха претенции за дузпа, които обаче не бяха уважени. Алесандро Бастони удари доста грубо Луис Опенда, но нито съдията Ескос на терена, нито хората от стаята за ВАР-помощ не се осмелиха да прибегнат такова решение. Натискът на Белгия продължи и отново Максим де Кайпер след изпълнение на ъглов удар пропусна да вкара за 2:3.

В края на срещата и италианците искаха дузпа, след като при далечен удар на Фратези топката се отби в прилепналата ръка на Воут Фаес и беше лесно укротена от вратаря Кун Кастеелс.

Франция нямаше кой знае какви проблеми срещу състава на Израел и го победи с 4:1 на стадиона Йожеф Божик Арена в Будапеща. Израелците приемат противниците си на неутрален терен заради сложната политическа ситуация в Близкия изток.

Още до почивката вицешампионите от Катар 2022 поведоха с 2:1, но пропуснаха още много положения. Едуардо Камавинга откри резултата със сериозната помощ на вратаря на израелците Омри Глазер. Камавинга получи подаване от Рандал Коло Муани и стреля, а вратарят си довкара топката сам.Омри Генделман изравни за Израел в 24-ата минута, но само след четири минути Кристофър Нкунку получи подаване от ляво от Камавинга, влезе към центъра и проби за втори път израелския вратар.

Доминацията на французите продължи, но нови два гола паднаха чак накрая. Матео Гендузи в 87-ата и Брадли Баркола в 89-ата минути оформиха крайното 1:4.

На 14-и октомври играят Белгия – Франция и Италия – Израел.