site.btaСпортисти от 11 държави от четири континента ще се включат в седмото издание на трансграничния шосеен пробег между Русе и Гюргево
Спортисти от 11 държави от четири континента ще се включат в седмото издание на трансграничното шосейно бягане между Гюргево и Русе на 5 октомври, събота. Това съобщиха днес организаторите на 15-километровия „Пробег на свободния дух“ от местните администрации на двете общини и клуба по лека атлетика „Дунав“.
Заместник-кметът по спорта на Гюргево Мариан Дамян отбеляза, че с посланието на свободния дух това събитие говори много и за добрите и приятелски взаимоотношения между двете съседни общини. Той заяви, че въпреки трудностите, организаторите са срещнали подкрепата на много спонсори и институции, сред които представителите на Гранична и Пътна полиция от двете страни на река Дунав.
„Не е лесно да се организира едно такова събитие, което през последните девет години е имало само две прекъсване заради пандемията от КОВИД-19. През тази година ще посрещнем 400 спортисти, които ще стартират в 11:00 часа в Гюргево и ще финишират в центъра на Русе“, каза още Мариан Дамян.
Организаторите от спортния клуб по лека атлетика „Дунав“ припомниха, че пробегът е започнал през 2016 година със 120 състезатели, а за тазгодишното му има 400 записани и 150 в листата на чакащите. Сред участниците има по около 180–190 българи и румънци. Сред тях ще бъде Мариела Нинева, която през миналата година завърши на второ място при жените, както и роденият през 1946 година ветеран Иван Грозев. Ще има и състезатели от Кения, Кувейт и САЩ. Наградният фонд ще бъде 6000 евро.
Пробегът е и част от събитията, посветени на 100-годишнината на Българската лека атлетика, като се очаква присъствието на председателя на родната федерация Иван Колев, както и на служебния министър на младежта и спорта Георги Глушков.
За да се осигури безопасното преминаване на Дунав мост от състезателите, между 11:00 и 11:30 часа движението по съоръжението ще бъде изцяло спряно. В тази връзка и Мариан Дамян и колегата му от Русе Борислав Рачев отбелязаха нуждата от втори мост над река Дунав между двата града.
„Важното е, че има протегнати ръце и от двете страни на реката и по този начин показваме, че можем да вървим заедно напред, защото България и Румъния имат своето място на картата на Европа“, добави заместник-кметът по "Спорт и младежки дейности" на Община Русе Борислав Рачев.
/ИГ/
news.modal.header
news.modal.text