site.btaДебютното попадение на Кристиан Макун донесе победата на Левски над Арда

Дебютното попадение на Кристиан Макун донесе победата на Левски над Арда
Левски победи с 2:1 Арда в среща от 10-ия кръг на Първа лига / снимка: Благой Кирилов/БТА (ПБ)

Среща от 10-ия кръг в Първа лига:

Левски - Арда - 2:1 (1:1)
голмайстори: 1:0 Александър Колев 12-дузпа, 1:1 Станислав Иванов 39, 2:1 Кристиан Макун 72

стадион: "Виваком Арена - Георги Аспарухов"
главен съдия: Владимир Вълков
ВАР: Красен Георгиев

жълти картони:
- за Левски: Вандерсон Цунами
- за Арда: Феликс Ебоа, Борислав Цонев, Пламен Крачунов

състави:
Левски (3-5-2): Матей Маркович - Кристиан Макун (80-Клемент Икена), Кристиан Димитров, Келиан ван дер Каап - Майкон, Алдаир, Вандерсон Цунами (68-Карлос Охене), Джавад ел Джемили (68-Марин Петков), Евертон Бала (89-Асими Фадига) - Мустафа Сангаре (89-Преслав Бачев), Александър Колев
старши треньор: Станислав Генчев

Арда (3-4-3): Анатолий Господинов - Емил Виячки, Феликс Ебоа Ебоа, Пламен Крачунов - Густаво Каскардо, Борислав Цонев (90-Стефан Статев), Лъчезар Котев, Димитър Велковски (55-Илкер Будинов) - Тонислав Йорданов (81-Баран Аксака), Станислав Иванов, Чинонсо Офор
старши треньор: Александър Тунчев

Дебютният гол на венецуелския защитник Кристиан Макун донесе победата на Левски с 2:1 при домакинството на Арда в мач от 10-ия кръг на Първа лига. Успехът остави столичани на първото място в класирането с 25 точки, с три повече от втория Лудогорец, който има два мача по-малко. Другият гол за победата бе дело на тарана Александър Колев от дузпа, а за Арда точен бе Станислав Иванов в края на първото полувреме.

За тима от Кърджали загубата е четвърта от началото на сезона, но въпреки нея тимът е на шесто място в класирането с 14 точки.

Преди началото на мача капитанът на Левски Вандерсон Цунами получи специална фланелка от мажоритарния собственик Наско Сираков по повод стотния си мач със синия екип.

Домакините не загубиха излишно време в разиграване на топката и още в 35-ата секунда успяха да я пратят във вратата на Арда, но голът на Джавад ел Джемили бе отменен заради засада.

По-активният старт на Левски все пак даде резултат в 12-ата минута, когато Пламен Крачунов фаулира в наказателното поле Мустафа Сангаре и Левски получи дузпа. С нейното изпълнение се нагърби Алекс Колев, който бе точен за 1:0.

Арда успя да изравни при първата си по-опасна атака в 39-ата минута. Тогава Тонислав Йорданов успя да изведе Станислав Иванов зад гърба на отбраната на домакините и юношата на Левски наказа бившия си клуб. Той стреля, Матей Маркович отби, но топката спря точно пред вратата и притичващият Иванов я довкара за 1:1.

В началото на втората част Иванов имаше добра възможност да вкара и втори гол, но не успя да засече центриране на партньора си в атака Чинонсо Офор.

Левски започна да притиска съперника си след преминаването на 60-ата минута. Първо Келиан ван дер Каап стреля с глава право в ръцете на Анатолий Господинов, а малко след това и Мустафа Сангаре пропусна шанс за втори гол.

В 73-тата минута натискът на Левски все пак донесе резултат и "сините" поведоха с 2:1. След центриране от корнер Алекс Колев отклони с глава към Кристиан Макун, който със задна ножица вкара много красиво попадение. За национала на Венецуела това бе първи гол с екипа на столичани в едва третия му официален мач.

В 85-ата минута Арда можеше да изравни, но Маркович се справи с далечен удар на играч на гостите.

Най-добрия си шанс за равенство гостите пропуснаха в четвъртата минута на продължението, когато Чинонсо Офор не успя да овладее добре едно центриране от фланга, но топката попадна у Станислав Иванов, който от чиста позиция я прати в аут.

Към 23:14 на 29.09.2024 Новините от днес