site.btaСпартак Плевен загуби от латвийския Валмиера на старта на Европейската северна баскетболна лига

снимка: Христо Стефанов/БТА (архив)

Спартак Плевен отстъпи пред латвийския Валмиера с 89:104 (22:21, 18:23, 28:29, 21:31) като домакин в зала "Балканстрой" в първата си среща от група А на Европейската северна баскетболна лига за мъже (ENBL).

Следващият двубой на състава, воден от старши треньора Любомир Минчев, в лигата е гостуване на чешкия Опава на 30 септември.

Домакините започнаха много добре и поведоха с 8:1 в началните 3 минути игра. Отборът на Валмиера скъси дистанцията и поведе за кратко към края на първата част, преди Крис Кийлинг да реализира тройка за 22:21 в полза на Спартак след първите 10 минути.

Последва много оспорвана втора четвърт, в която съперниците си разменяха водачеството няколко пъти, но в заключителните 2 минути преди почивката гостите излязоха напред и взеха аванс от 44:40 след първото полувреме.

Центърът Дерек Кълвър записа 13 точки за плевенчани до почивката, а Кийлинг бе с 10 точки към момента.

След паузата латвийският тим владееше инициативата в големи периоди и увеличи разликата до 8 точки, но Спартак постепенно намали пасива си и изравни за 62:62 след два точни наказателни удара на Милен Захариев при оставащи 3 минути от третия период. До края на частта Валмиера успя пак да вземе предимство за 73:68.

Баскетболистите на Спартак Плевен опитваха да се държат близо до противника в последанта четвърт и по-малко от 5 минути преди края на двубоя намалиха до 84:85 след тройка на Трей Холоуел. Гостите обаче не позволиха да се стигне до обрат и вдигнаха разликата до 15 точки.

Дерек Кълвър бе най-резултатен за плевенчани с 19 точки, 6 борби и 2 асистенции. Крис Кийлинг реализира 16 точки, 3 борби и 6 асистенции, а Милен Захариев и Ахмад Ранд добавиха по 12 точки за българския отбор.

За състава на Валмиера Дакуан Смит завърши с 22 точки, 3 борби и 4 асистенции.

Към 02:55 на 20.10.2024 Новините от днес