site.btaОлимпийският шампион на 1500 метра от Токио 2020 Якоб Ингебригтсен спечели титлата в дисциплината на финала на Диамантената лига по лека атлетика в Брюксел

снимка: AP Photo/Frederic Sierakowski

Олимпийският шампион на 1500 метра от Токио 2020 Якоб Ингебригтсен триумфира в дисциплината на финала на Диамантената лига по лека атлетика в Брюксел (Белгия).

Норвежецът печели трофея във веригата за втория път след 2022 година.

Ингебригтсен, който стана шампион в бягането на 5000 метра при мъжете на Игрите в Париж 2024, но остана на разочароващото четвърто място на 1500 метра, поведе във финалната обиколка на състезанието в Брюксел, отдалечавайки се от най-близките си съперници на 200 метра преди края. Той финишира за 3:30.37 минути.

Тимъти Черуйот от Кения остана втори с 3:30.93, а олимпийският шампион Коул Хокър (САЩ) изостана само на една стотна от секундата на трето място - 3:30.94.

В една прохладна вечер в Брюксел, по-малко благоприятна за рекорди, победителите в 16 дисциплини спечелиха трофеите от Диамантената лига и 30 000 долара от наградния фонд. По-късно днес ще се проведат още 16 старта.

Бронзовата олимпийска медалистка на 800 метра Мери Мораа от Кения даде най-доброто су време за сезона 1:56.56 минути, за да триумфира.

На диск при мъжете Матю Дени от Австралия подобри 40-годишния рекорд на турнира. Още в първия си опит той постигна 69.96 метра, което е с два сантиметра повече от рекорда на състезанието на Имрих Бугар от 1984 година. Той стана шампион, побеждавайки с повече от метър Миколас Алекна (Литва) - 68.86, който е световен рекордьор в дисциплината.

Олимпийската, световна и европейска шампионка и световна рекордьорка в скока на височина Ярослава Магучих прибави още един трофей тази година. Украинката спечели в Брюксел с 1.97 метра, които преодоля от първи опит. Така тя си осигури трети пореден диамантен трофей в дисциплината.

В края на вечерта британецът Чарлз Добсън стана изненадващ победител на 400 метра при мъжете с 44.49 секунди, като късната атака му позволи да спечели пред Кирани Джеймс от Гренада с 44.63 и пред олимпийския бронзов медалист от Замбия Музала Самуконга с 44.69.

Доминаторът в овчарския скок Арманд Дуплантис от Швеция се наложи със скромните за него 6,11 метра.

Бронзовата медалистка от шампионата на планетата на открито в Будапеща 2023 Леянис Перес Ернандес (Куба) спечели на троен скок при жените с постижение от 14.37 метра.

На 3000 метра стипълчейз за мъже първи финишира Амос Серем (Кения) с 8:06.90 минути.

Към 22:26 на 14.09.2024 Новините от днес