site.btaЖенският национален отбор на България постигна нова победа на Шахматната Олимпиада, мъжете загубиха от фаворита САЩ

Шахматиските от националния отбор на България постигнаха трета поредна победа на Олимпиадата в Будапеща / снимка: Цветомир Петров/БТА(ЕД)

Националният отбор на България за жени постигна трета поредна победа на 45-ата Шахматна Олимпиада в Будапеща.

В среща от третия кръг европейските шампионки спечелиха срещу Словакия с 3:1 точки и продължават с максимален актив от 6 мач-точки, с които разделят лидерската позиция в класирането.

Първата победа за деня постигна Белослава Кръстева, която с белите фигури на трета маса надигра Симона Бохничкова. Малко след това на първа дъска, също с белите, Антоанета Стефанова спечели срещу Зузана Борошова. Успехът на българския тим стана факт, след като на четвърта дъска с черните фигури Гергана Пейчева направи реми с Ема Валтер. В най-дългата партия, продължила 106 хода, също с черните фигури на втора дъска Нургюл Салимова завърши реми с Ева Репкова.

Мъжкият национален отбор обаче допусна първо поражение в турнира. На първа маса българите отстъпиха с 0,5:3,5 точки пред тима на САЩ, който е номер 1 в стартовия списък и основен фаворит за титлата.

Единственото реми постигна 18-годишният Момчил Петков, който на четвърта дъска с черните фигури подели точките с Рей Робсън след 36 хода игра. На първа дъска с белите Иван Чепаринов също имаше напълно равна позиция с третия в световната ранглиста Фабиано Каруана, но в цайтнота допусна грешка, от която класен противник като американеца нямаше как да не се възползва. На втора дъска Аркадий Найдич загуби от номер 10 в света Уесли Со, докато на трета дъска Мартин Петров отстъпи пред ветерана Левон Аронян.

По този начин България остава с 4 мач-точки в класирането, докато американците продължават да бъдат в челото с максималните 6 мач-точки.

Четвъртият от Шахматната Олимпиада е в събота. В него женският тим на България ще играе с Узбекистан, докато мъжете ще имат за съперник Шотландия. Турнирът се провежда по Швейцарската система в общо 11 кръга.

Към 00:16 на 14.09.2024 Новините от днес