site.btaГол на Кирил Десподов донесе първа победа на България в Лигата на нациите

Гол на Кирил Десподов донесе първа победа на България в Лигата на нациите
Радостта на българския тим след победния гол на Кирил Десподов / Снимки: Кореспондент на БТА в Пловдив Боян Ботев

Турнир на УЕФА Лига на нациите, среща от втория кръг в група 3 на Дивизия „С“:

България - Северна Ирландия 1:0 (1:0)

голмайстор: 1:0 Кирил Десподов 40

стадион: „Христо Ботев“, гр. Пловдив

главен съдия: Тасос Сидирополус (Гърция)

жълти картони: Ахмед Ахмедов, Флориан Нюрнбергер, Алекс Колев (България); Шей Чарлз, Пади Макнеър, Конър Брадли, Трей Хюм (Северна Ирландия)

състав на България: Димитър Митов, Виктор Попов, Алекс Петков, Живко Атанасов, Фабиан Нюрнбергер, Георги Костадинов (78 – Симеон Петров), Илия Груев, Радослав Кирилов (72 – Васил Панайотов), Мартин Минчев (72 – Здравко Димитров), Кирил Десподов (78 – Станислав Иванов), Александър Колев (62 – Ахмед Ахмедов)

състав на Северна Ирландия: Бейли Пийкок-Фарел, Трей Хюм (82 – Рос Маккаузланд), Даниел Балард, Пади Макнеър (74 – Пол Смит), Киърън Браун, Шей Чарлз, Джордж Савил (74 – Калъм Маршал), Джамал Люис, Конър Брадли, Айзък Прайс (82 – Алистър Маккан), Дион Чарлз (59 – Шейн Лавъри)

Националният отбор на България постигна първа победа в тазгодишното издание на турнира на УЕФА Лига на нациите. Възпитаниците на селекционера Илиан Илиев надделяха с минималното 1:0 при домакинството си на Северна Ирландия във втория си двубой от група 3 в Лига „С“ на надпреварата.

Пред над 12 000 зрители на стадион „Христо Ботев“ в Пловдив „лъвовете“ изиграха силен мач, в който Кирил Десподов реализира единственото попадение в 40-ата минута след асистенция на Александър Колев.

С успеха България събра актив от 4 точки и се изравни на върха в класирането на групата с тима на Беларус, който в другия мач победи също с 1:0 Люксембург. Северна Ирландия остава с 3 точки на третото място, а на дъното е Люксембург без актив.

Селекцията на Илиан Илиев започна по-активно срещата и още в четвъртата минута българският тим пропусна отлична възможност да поведе. Кирил Десподов центрира от корнер на първа греда към Георги Костадинов, който отклони към вратата, но Бейли Пийкок-Фарел отрази, а при последвалото разбъркване пред голлинията Александър Колев и Живко Атанасов не успяха да добавят в опразнената врата, като топката се отби и в гредата преди стражът на Северна Ирландия да улови.

Гостите отговориха веднага с точен изстрел на Айзък Прайс, попаднал право в ръцете на Димитър Митов.

В 22-рата минута възпитаниците на Майкъл О‘Нийл сбъркаха в центъра на терена и Кирил Десподов получи шанс да стреля от около 20 метра, но топката премина встрани от вратата.

Пет минути след това Конър Брадли също пробва късмета си с шут от дистанция, който обаче нямаше как да затрудни Митов.

В 30-ата минута „лъвовете“ за втори път бяха много близо до откриващо попадение. Капитанът Кирил Десподов завъртя топката прецизно от пряк свободен удар на около 23-24 метра от вратата на Северна Ирландия, но изстрелът му срещна гредата.

Пет минути по-късно „трикольорите“ разгърнаха бърза контраатака, при която Илия Груев изведе Александър Колев на стрелкова позиция. Завършващият удар на централния нападател обаче бе слаб и Пийкок-Фарел улови.

В 37-мата минута неразбирателство между Алекс Петков и Живко Атанасов позволи на Айзък Прайс да стреля от дъгата на наказателното поле, но шутът ме бе неточен.

Три минути след това „лъвовете“ откриха резултата. Вратарят на Северна Ирландия даде спорно подаване в собственото наказателно поле, Александър Колев дебнеше за грешка и пресече, след което пусна успореден пас към Десподов, който реализира в опразнената врата за 1:0. При този резултат дойде и почивката.

Втората част с леко игрово преимущество на гостите, но българският тим бе добре подреден в защита и не допускаше положения пред Димитър Митов.

В 68-мата минута стражът на „лъвовете“ направи важно спасяване при удар на Шейн Лавъри, който бе изпуснат от Живко Атанасов, Впоследствие обаче бе маркирана и засада.

В 87-мата минута отново резервата Лавъри засече с глава центриране от левия фланг, но топката прелетя над напречната греда.

До края на мача селекцията на Майкъл О'Нийл потърси изравнително попадение, но "лъвовете" удържаха аванса си, за да се поздравят с първи успех в тазгодишното издание на Лигата на нациите.

В третия си мач от групата на 12 октомври възпитаниците на Илиан Илиев посрещат тима на Люксембург.

Към 23:26 на 08.09.2024 Новините от днес