site.btaМарк Маркес постигна втора победа в рамките на една седмица в MotoGP

Марк Маркес постигна втора победа в рамките на една седмица в MotoGP
Марк Маркес спечели Гран при на Сан Марино в MotoGP / снимка: АП/Antonio Calanni

Шесткратният световен шампион в MotoGP Марк Маркес от тима на Грезини постигна победа в състезанието за Голямата награда на Сан Марино на пистата "Марко Симончели".

31-годишният испанец дублира успеха си от състезанието в Арагон преди седмица, когато пък прекъсна серията си от 1043 дни без успех в "кралския" клас.

На "Мизано" Маркес затвърди впечатлението, че след контузиите, които го измъчваха в последните години, сега най-после се завръща към най-силните си дни. Въпреки че потегли чак от девета позиция, испанецът стигна много комфортно до успеха. Той измина 27-те състезателни обиколки за 41 минути и 52.083 секунди, като остави на 3.102 секунди зад себе си италианеца Франческо Баная от Дукати Леново. Трети финишира другият пилот на Дукати Леново - Енеа Бастианини, който бе на 5.428 секунди.

Южноафриканецът Брад Биндер с Ред Бул КТМ завърши четвърти на над 14 секунди от Маркес, а всички останали пилоти бяха на повече от 15 секунди от победителя.

Решителен за изхода на състезанието се оказа дъждът, който заваля около 20 обиколки преди края. Той не се оказа силен, за да промени драматично условията на пистата, но повлия значително на решенията на някои от пилотите, които решиха да минават през бокса. Това се оказа грешка, която лиши всеки, предприел такъв ход, на пропадане в класирането. Най-сериозно пострада от това лидерът в генералното класиране Хорхе Мартин (Прима Прамак Рейсинг). Испанецът на два пъти влезе в бокса и това му коства изоставане от една обиколка и 15-о място в крайното класиране.

В подреждането в MotoGP след 13 от общо 20 състезания Хорхе Мартин е лидер с 312 точки. Втори с 305 е Баная, а на трето място вече е Маркес с 259 точки. Бастианини е четвърти с 250 точки.

Следващият кръг в MotoGP е на 22 септември, но отново ще се проведе на пистата "Мизано". Този път обаче състезанието ще бъде под шапката на Гран при на Емилия-Романя. Това се налага заради отпадането на кръга в Индия.

Към 18:17 на 08.09.2024 Новините от днес