След поражение от Франция

site.btaБългарският национален отбор взе среброто на Европейското първенство по волейбол за мъже под 20 години

снимка: Българска федерация по волейбол

Българският национален отбор взе сребърните медали на Европейското първенство по волейбол за мъже под 20 години в Гърция и Сърбия.

Националите отстъпиха пред Франция с 1:3 (25:22, 18:25, 16:25, 26:28) във финала, игран в сръбския курорт Върнячка баня. Българите поведоха с 1:0 гейма, но допуснаха обрат и французите ликуваха със златните отличия, завършвайки Еврошампионата без поражение. България завърши със седем победи и две загуби.

Моментът бе исторически за българския волейбол, тъй като мачът във Върнячка баня бе първи финал за тим в тази възраст в мъжкото направление от 14 години насам. За последно български състав под 20 години се бори за титла през 2010 година, когато губи финала с 1:3 от Русия.

Националите се радваха на сериозна подкрепа за втори пореден ден в залата в Сърбия. Скандиранията "Българи, юнаци" не секнаха през целия мач, а на трибуните бяха президентът на Българската федерация по волейбол Любомир Ганев, вицепрезидентът Давид Давидов и членът на Управителния съвет Борислав Кьосев.

Селекционерът Мирослав Живков заложи на стартов състав Симеон Николов, Жасмин Величков, Костадин Козелов, Стилиян Делибосов, Кристиян Титрийски, Александър Къндев и либеро Константин Чипев.

Началото на двубоя бе оспорвано и равностойно, преди французите да се откъснат при 14:10 и 16:12. Българите намалиха до 16:18 и изравниха при 20:20. Последваха още силни моменти за националите, които поведоха с 23:20 след серия от шест безответни точки, а след това приключиха гейма при 25:22.

Франция имаше превъзходство в началото втората част и взе аванс от 10:5. Разликата стана 8 точки при 16:8, а малко по-късно „петлите“ дръпнаха с 20:10 и впоследствие затвориха гейма при 25:18.

Французите започнаха по-уверено и третия гейм, повеждайки с 8:3 и 10:5. Българите скъсиха разликата само до точка при 12:13 и изоставаха само с 2 точки при 15:17, но последва серия от 7:0 за противника, който се откъсна до 24:15 и спечели частта с 25:16.

Последва тежък четвърти гейм, в който националите поведоха с 12:8 и 16:13, но Франция изравни за 16:16. Играта продължи точка за точка, а при 24:23 българските волейболисти имаха геймбол, както и още два пъти, но „петлите“ изравняваха – 26:26. Французите излязоха крачка напред и стигнаха до мачбол при 27:26, като се възползваха от него, за да приключат срещата при 28:26 и 3:1 гейма.

Кристиян Титрийски бе най-резултатен за България с 13 точки, Александър Къндев отбеляза 11, а Стилиян Делибосов реализира 8 точки.

През август отново във Върнячка баня националният отбор на България за мъже под 20 години спечели Балканското първенство.

Към 23:16 на 07.09.2024 Новините от днес