site.btaИспанецът Хосе Антонио Руеда постигна първата си победа в Мото 3

Испанецът Хосе Антонио Руеда постигна първата си победа в Мото 3
Хосе Антонио Руеда (най-отпред) спечели първата си победа в Мото 3 на пистата в Арагон / снимка: АП/Jose Breton

Испанецът Хосе Антонио Руеда от отбора на Ред Бул КТМ Айо спечели Гран при на Арагон, 12-и кръг за сезона в Мото 3.

За 18-годишния Руеда, който потегли от втора позиция на стартовата решетка, това бе първа победа в най-малкия клас на моторните спортове. Успехът му обаче е с историческа стойност, тъй като той стана 400-ния различен победител в MotoGP, Мото 2 или Мото 3 от създаването на веригата в края на 40-те години на миналия век.

На пистата в Алканис в автономната област Арагон испанецът завъртя 17-те обиколки за 34 минути и 51.635 секунди.

Втори на 1.985 секунди завърши нидерландецът Колин Вайер от Ликуи Моли Хускварна, който единствен успя да следва темпото на Руеда почти до самия край на състезанието. На почетната стълбичка се качи и италианецът Лука Лунета (SIC58). Той финишира на 3.556 секунди зад Руеда и регистрира първия подиум в кариерата си.

Колумбиецът Давид Алонсо (Мото Аспар), който потегли от първа позиция на стартовата решетка, завърши четвърти на близо пет секунди от победителя, а място в топ 6 намериха още австралиецът Джоел Келсо (Бьо Моторспортс) и японецът Тайо Фурусато (Хонда Азия), който стартира едва от 15-ото място.

В генералното класиране убедителен лидер с 237 точки е Давид Алонсо. Втори със 162 точки е Колин Вайер, а тройката със 157 точки допълва испанецът Иван Ортола (МТ Хелметс), който завърши на разочароващото 12-о място в днешния ден. С добавените 25 точки Хосе Антонио Руеда излезе на шесто място с 99 точки.

Към 15:10 на 01.09.2024 Новините от днес