site.btaТихомир Иванов завърши на 7-о място в скока на височина на турнира от "Диамантената лига" в Рим, кенийката Кипегон е първа на 1500 метра

Лекоатлетът Тихомир Иванов на Олимпийските игри в Париж. Снимка: Antonin Thullier/Pool Photo via AP

Българският атлет Тихомир Иванов остана на 7-о място в скока на височина в турнира от Диамантената лига по лека атлетика в Рим. Иванов остана с резултат от 2.20 метра, които преодоля от трети опит. Иначе той стартира успешно и мина от раз 2.15 метра, след това пропусна 2.24 и реши да атакува директно 2.27 метра, но и трите му скока не бяха сполучливи.

2.27 метра е най-доброто постижение през тази година за Тихомир Иванов, а иначе личното му постижение е 2.31.

Състезанието в скока на височина при мъжете беше спечелено изненадващо от У Сан Хьок от Република Корея, който скочи 2.30 метра. Второто място остана за Ромен Бекфорд от Ямайка със същия резултат, а третата позиция е за италианеца Джанмарко Тамбери, който е олимпийски шампион в тази дисциплина от Токио 2020.

Бронзовият олимпийски медалист на 400 метра от Париж 2024 Музала Самуконга спечели бягането на 400 метра при мъжете. Той за пореден път слезе под 44 секунди и триумфира с 43.99 секунди, изпреварвайки олимпийският първенец от Лондон 2012 Кирани Джеймс от Гранада с 44.30 и Джерийм Ричардсън от Тринидад и Тобаго с 44.55.

В спринта на 200 метра при жените най-бърза бе американката Британи Браун с 22.00 секунди, като зад нея остана друга представителка на САЩ – Анавия Батъл с 22.27. Третата позиция е за британката Дарил Нийта с 22.46 секунди.

Олимпийският шампион на 200 метра от Париж 2024 Лециле Тебого (Ботсвана) спечели спринта на 100 метра с 9.87 секунди, вечната най-атрактивна спринтьорска надпревара. Крисчън Колман (САЩ) тръгна много бързо и водеше почти през цялото време, но в крайна сметка бе застигнат от Тебого. Така американецът записа 9.92 сек, които му стигнаха за второто място, а трети се нареди неговият сънародник Фред Кърли с 9.95 секунди.

Друга звезда от Олимпиадата в Париж и също така трикратна олимпийска шампионка Фейт Кипегон (Кения) доказа класата си и спечели 1500-те метра при жените с 3:52.89 минути. Австралийката Джесика Хъл не издържа на темпото и от 2-о място се свлече на 4-о с време 3:54.98 минути. Втората позиция в това бягане остана за Фреуейни Хайлу (Етиопия) с 3:54.16, което е нейно лично постижение за годината, а третото – за сънародничката й Бирке Хайлом с 3:54.79.

С три най-добри постижения си тръгва от италианската столица Акера Нъджънт от Ямайка, която спечели 100 метра с препятствия. С резултата си от 12.24 секунди тя постави национален рекорд, рекорд на турнира и най-добро лично време. Втора остана Масай Ръсел от САЩ с 12.31.

Към 03:19 на 31.08.2024 Новините от днес