site.btaФерстапен се изправя пред трудно домакинско Гран при на Нидерландия, което ще бъде неговото състезание номер 200 във Формула 1

снимка: АР, Peter Dejong

Макс Ферстапен е наясно, че неговият 100 % рекорд в нидерландското домашно състезание е застрашен в неделя, тъй като други отбори от Формула 1 напоследък започнаха да правят живота труден за трикратния световен шампион и неговия отбор „Ред Бул“.

Ферстапен води в шампионата със 78 точки пред Ландо Норис от „Макларън“, но той не е печелил в четири състезания и само веднъж се качи на подиума за периода.

„Макларън“ и „Мерцедес“ изглежда отново представляват най-голямата заплаха, тъй като Формула 1 завършва четириседмичната лятна ваканция в Зандворт.

Ферстапен спечели предишните си три състезания там от 2021 г. насам, но призна, че този четвърти уикенд със сигурност ще бъде най-трудният за него.

„Изглежда, че участват много повече отбори, които наистина могат да спечелят състезание, така че със сигурност няма да дойда този уикенд, казвайки, че ще спечелим състезанието. Просто искам да имам чист уикенд, да разуча малко повече колата, да се поуча от нея.

Разбира се, анализирахме много по време на почивката и се опитахме да направим нещата може би малко по-различни или по-добри и ще разберем през уикенда как ще стане това. Миналата година, идвайки тук, бях много по-уверен, че имаме добри шансове да спечелим състезанието, но сезонът вече е такъв, много по-конкурентен е“, заяви Ферстапен.

В 14-те състезания има седем различни победителя, но като цяло Ферстапен остава оптимистичен за останалите 10 състезания с края на сезона в Абу Даби.

„Не съм много притеснен, също така все още не мисля за Абу Даби. Просто искам да се подобрим като отбор, да подобрим колата“, допълни Ферстапен.

Състезанието в неделя ще бъде под номер 200 за него от дебюта му през 2015 г. като най-младия пилот на 17 години и 166 дни. Той спечели 61 старта от 199 Гран При и има договор с „Ред Бул“ до 2028 година.

Запитан дали може да се състезава в още 200 състезания, той каза „не“ и добави, че „минахме половината път със сигурност. Беше невероятно каране. Не се чувства като 200, но сега правим много състезания за една година, така че ги добавяте доста бързо“.

Ферстапен каза, че не гледа далеч напред към подновяването на договора с „Ред Бул“, а по-скоро към 2026 година, когато влиза в сила нов кръг от реформи във Формула 1.

„Просто искам да видя как върви. Също така първо вижте новите правила, независимо дали е забавно или не. Тогава дори след 26 или 27 има много време да решим какво ще се случи“, каза той.

Към 21:18 на 22.08.2024 Новините от днес